fbpx

FK Poprad


Oficiálna stránka

1906 – 1938

O oficiálny zrod popradského futbalu sa postaral matejovčan Štefan Pentka. V roku 1906 spojil okolo seba milovníkov koženej lopty a tak vznikol športový klub Sport Egylet. Neskôr sa klub premenoval na Matejovský atletický klub (MAC). Prvé stretnutie matejovčanov so slávnym klubom prišlo v roku 1909. Silný protivník, KAC Košice, niekoľkonásobný majster horného Uhorska, matejovčanov zdolal 1:14. V tejto dobe v Poprade vzniká Popradský atletický klub a od roku 1911 zastrešuje aj futbal. V prvej majstrovskej súťaži organizovanej na území Spiša pod názvom Majstrovstvo spišského okruhu obsadili Matejovčania prvé miesto ako MAC Matejovce.

1939 – 1945

Vojnové obdobie prinieslo zmeny aj vo futbale pod Tatrami. Príslušníci nemeckého spolku založili nový klub Deutsche turn und sportferein – DSF (Nemecká telocvičná a športová jednota). Matejovský MAC v tomto období zaznamenal veľký presun hráčov do DSF, kvôli čomu jeho činnosť bola obmedzená. Zmeny pokračovali. Klub MAC sa najprv premenoval na Slovenský atletický klub – SAC a v roku 1945 zmenil meno na ŠK SSM. Jediné futbalové podujatia boli priateľské zápasy. Väčším podujatím Športový deň v roku 1946 pri príležitosti osláv SNP.

1946 – 1973

V tomto období reorganizácie popradského futbalu pokračovali. Telovýchovná jednota Sokol obnovila svoju činnosť aj v Poprade a popradské kluby ŠK Poprad a ŠK Veľká sa zlúčili do ŠK Poprad-Tatry, ktorý sa venoval výlučne futbalu. V roku 1951 sa reorganizoval na Spartak Poprad. Reorganizácie neprestali ani v roku 1964. V Poprade vznikla TJ Lokomotíva Vagónka Stavbár Poprad, ktorá zastrešovala futbalistov a hokejistov. V tomto období v Poprade vyrástol nový futbalový štadión, ktorý dnes funguje ako Národné tréningové centrum (NTC).

1974 – 1992

V tomto období sa spojilo územie Matejoviec s Popradom a TJ Spartak zmenila svoj názov na TJ Tatramat Poprad. TJ Lokomotíva Vagónka Stavbár Poprad sa rozdelila na dva samostatné celky. Popradský futbal funguje od roku 1975 pod názovm TJ Vagónka Poprad. Pod vedením trénera Jána Mašeka sa Poprad prebojoval v sezóne 1979 / 1980 až do Slovenskej národnej ligy.

1993 – 2009

V ére samostatnosti Slovenskej republiky popradský futbal ešte pokračoval s reorganizáciami. V sezóne 2001/2002 sa spojil TJ Tatramat Poprad a PFC Poprad do jednotného 1. PFC Tatramat. Bohužiaľ, klub v sezóne 2003/2004 zostupuje do IV. ligy a účinkuje pod hlavičkou 1. PFC Poprad. V ďalšej sezóne sa spája s FC Tatran Poprad-Veľká a popradčania majú nový klub – Mestký futbalový klub Poprad. Ten ešte raz zmenil svoj názov a to v sezóne 2007/2008 na FK Aquacity Poprad.

2010 – DNES

V roku 2010 sa meno klubu zmenilo na FK Poprad, pod ktorým klub účinkuje až do dnes. Vynovené vedenie klubu je odhodlané vytiahnuť popradský futbal na špičkovú úroveň. Naši talentovaní futbalisti a popradčania si zaslúžia fantastické zápasy, úžasnú atmosféru exkluzívnych futbalových stretnutí a tiež maximálnu podporu aj pre naše deti, budúce športové hviezdy.

X