fbpx

FK Poprad


Oficiálna stránka

Hráčska kariéra: FA Benecol Košice, FK Bodva Moldava nad Bodvou, FK Košická Nová Ves, FK TJ Lokomotíva ŠM Michaľany, TJ Mladosť Kalša, FK Haniska, FK Poprad.
Obľúbený klub: Manchester United
Obľúbená kniha: Alex Ferguson – Môj život, Pavel Horváth – Muj příběh nekončí
Obľúbený film: Gól 1, Gól 2, Gól 3, Okresní přebor, Prokletý klub, United


Viktor, skús nám prosím v skratke vyrozprávať tvoju futbalovú cestu až sem do FK POPRAD.

Keďže ja som bol v akadémii FA BENECOL Košice, tak sme mali každý rok takú družbu s nejakým klubom. Raz to bola Haniska, potom Moldava a podobne. Takže každý rok som hral za iný dorastenecký klub. Keď som prechádzal k seniorom, tak som bol v Moldave. Šiel som do „béčka“ a bol som tam polroka. Hrali sme vtedy asi tretiu ligu, ale musím priznať, že som tu bol dosť demotivovaný. Prednosť dostávali starší hráči. Mladší boli trošku odsúvaní, ale na druhej strane si musím uznať, že som zrejme ešte vtedy nemal na ten futbal, ktorý sa hrával v tretej lige. Čo som však dostával aj dostatočne pocítiť. Boli ale aj prípady keď som dal hetrik, síce v nižšej súťaži, ale snažil som sa ukázať, že viem hrať ten futbal a že sa so mnou môže počítať. V nedeľu však prišlo posledné mužstvo tabuľky, za béčko aj tak nastúpili hráči z „A“ mužstva a ja som skončil na tribúne. Stalo sa to druhýkrát, tretíkrát a človek hrá futbal, aby si zahral aj zápas, aby okúsil tú súťaž… Nemal som vtedy veľa chuti do futbalu, ale podali mi pomocnú ruku z neďalekých Michalian. S bývalým trénerom som si však po čase podal ruku a uznal, že som časom futbalovo opäť viac dozretý.

Viktor Maťas (A tím) | FK Poprad

Pozvali ma to tých Michalian do piatej ligy. Začal som normálne pracovať, chodiť na výšku a  hrať za seniorské mužstvo. Postúpili sme do štvrtej ligy. Tým, že som hral, mal som ambíciu dostať sa vyššie a vyššie. Chodil som to skúšať aj do Hanisky. Býval som v Košiciach kvôli práci a chodieval som tam občas na tréningy. Na rok som odišiel z Michalian do Kalše. Raz som však dostal telefonát z Hanisky. Či chcem hrať druhú ligu… Ja som povedal, že chcem. Radil som sa s mnohými, a keď mi všetci povedali, že to vždy vnímali ako moju veľkú ambíciu, tak som sa rozhodol skúsiť to. Vyšlo to a postupne som začal hrávať pravidelne. Užíval som si tú druhú ligu, splnil sa mi jeden zo snov, že hrám vyššiu súťaž. Keď sa mi podarilo streliť gól, tak som si prial stále viac a viac. Som vďačný za to, čo mám, ale vždy chcem k tomu niečo pridať. Ostával som na ihrisku aj po tréningoch a tak. Oplatilo sa to. Nakoniec prišlo viacero ponúk, ale tá z Popradu sa mi zdala najlepšia.

Haniska je v tej istej súťaži ako Poprad. V čom vidíš rozdiel?

Viktor Maťas (A tím) | FK PopradV tom, že sa tu trénuje viac, sú iné tréningové dávky, iné tempo na tréningoch a keď si vezmem, že v Haniske som išiel do práce a potom až na ten tréning a to boli tréningy 3-4 krát do týždňa… Niekedy sme sa tam ani všetci nestretli. Čiže v tom bol rozdiel. Je to tu na inej úrovni, tu sme všetci spolu denno-denne, v utorok sú dvojfázové tréningy, už sa trénuje trošku inak. Aj vtedy to bolo pre mňa iné, ale teraz je to pre mňa iné o to viac. To, že som tu sa snažím užiť si naplno. Každý jeden deň ma teší to, že robím to, čo ma baví. A aj keď sa niekedy nedarí, sú situácie, keď sa snažím nevzdať sa a poviem si, že bolo aj ťažšie a vážim si to, čo mám teraz. Už nie som doma, som od rodiny, ale dá sa povedať že rodina a aj kamaráti majú z toho radosť a vidia, že ak človek chce a ide si za svojím, že dá sa niečo dosiahnuť poctivou prácou.

Kde si pracoval ešte skôr ako si dostal profesionálnu zmluvu od FK POPRAD?

Vo fabrike, kde sa vyrábali kožené komponenty do áut. Tam bola trojsmenná prevádzka a nejak som videl, že to ma nenapĺňa. Bol som rád, že mám nejakú prácu, ale nenapĺňalo ma to. Tak som si povedal, že mám rád ten šport a skúsim nejakú športovú školu. Chcel som sa uberať týmto smerom a našiel som si vysokú školu v Košiciach. UPJŠ. Bol som rád, že ma vzali a začal som študovať popri práci. Zistil som, že ma to napĺňa, štúdium ma bavilo a dozvedel som sa mnohé veci. Dokonca som bol v triede s olympionikom Maťom Bendikom. Mal som spolužiaka, ktorý bol juniorský majster sveta v kulturistike, no a s každým sme si vymieňali názory a aj učitelia mi niečo dali do športového života. Začal som ináč vnímať niektoré veci a vtedy som si povedal, že keď už raz skončím s futbalom, tak buď, aby som sa uberal trénerským smerom alebo aby som mal vyštudovanú vysokú školu, aby som sa vedel niekde uplatniť. Či už ako učiteľ na škole, alebo v iných sférach.

Viktor Maťas (A tím) | FK Poprad

Pomaly ale isto si sa vypracoval na hráča základnej zostavy „A“ mužstva. Čo je najdôležitejšie na ceste z lavičky do základnej zostavy?

Najprv je psychika, to je asi najťažšie. Keď človek podľahne tlaku, že je na lavičke, tak to potom ide dole. A vlastne ja som sa snažil, aj keď som bol na lavičke odviesť maximum či v tréningoch či v zápasoch a tak je tomu aj teraz. Aj keď som išiel za „B“ mužstvo, tak som si povedal, že to musím dokázať, že chcem presvedčiť trénera, že mám nato, aby som hrával v základnej zostave. Rešpektoval som aj to, že ma niekedy nepostavil, tiež chápem, že tie výkony nie sú vždy také, aké by mali byť a človek si niekedy lavičku musí zaslúžiť, aby si uvedomil, že sú tu aj iní a musím pracovať viac, aby som sa tam dostal.

Mnoho z tvojich futbalových snov sa ti postupne plnilo. Aké sú ďalšie?

Rád by som si zahral Fortuna ligu, to by bol môj ďalší splnený sen. Ako samozrejme, každý máme detské sny, že by sme chceli preraziť niekde v zahraničí, ale treba sa držať nohami na zemi. To je môj názor. Vyššiu súťaž som si zahral, profi futbalistom som sa stal, takže teraz treba mať ďalší cieľ pred sebou, takže najvyššia liga. Veľmi by som to chcel raz dokázať. Tento klub sa profesionalizuje a ja to vnímam pozitívne, aj keď výsledky sú také aké sú, bohužiaľ. Ale práve od toho sa treba odraziť a treba makať ďalej, veď na konci plieska bič, ako sa vraví. Takže ja to vnímam pozitívne a aj preto som si vybral Poprad, lebo má ambíciu dostať sa do Fortuna ligy. Nie je to len nejaký klub, že „dobre“ – stačí nám aj siedme miesto, ale Poprad chce. To je dôležité, že chce byť na tých vrchných priečkach.

X