FK Poprad


Oficiálna stránka

Slovenskému futbalovému zväzu sa v úzkej spolupráci s Národnou protikorupčnou jednotkou – expozitúra východ podarilo odhaliť manipuláciu stretnutí v najvyšších súťažiach.

Podstatou nezákonných aktivít bola manipulácia najmä za účelom výhry v stávkovaní. Takmer všetky uvedené zápasy boli ovplyvnené prostredníctvom organizovanej skupiny, zloženej z občanov Ukrajiny, ktorá bola počas policajnej akcie zadržaná a momentálne je šesť jej členov vo vyšetrovacej väzbe s obvinením z trestného činu športovej korupcie. Podrobnejšie informácie o stotožnení týchto osôb sú plne v kompetencii NAKA.

Týmito prípadmi sa zaoberá oddelenie integrity SFZ už viac ako dva roky. Podnety plynuli z viacerých zdrojov, vrátane monitorovacieho systému UEFA, prevádzkovaný spoločnosťou Sportradar, s ktorou SFZ v rámci spolupráce s UEFA komunikuje. Najčastejšie šlo o manipulovanie nasledujúcich tipov stávok: víťazstvo/prehra v zápase, výsledok polčasu, počet strelených gólov, počet rohov. Využívané boli neregulované stávkové spoločnosti v zahraničí.

Organizátori manipulatívneho konania si vopred vytipovali hráčov, ktorým ponúkli konkrétny druh nelegálnej aktivity. Vyberaní boli podľa logickej schémy, oslovovali najmä brankárov, stredných obrancov a kapitánov – lídrov tímu. Pokiaľ futbalisti súhlasili, bola im odovzdaná polovica dohodnutej sumy pred zápasom a druhá po ňom. Čiastky sa pohybovali rádovo v tisícoch eur.

Najzávažnejšie sú podozrenia z manipulácie šiestich zápasov z roku 2016 a 2017. Medzi nimi aj stretnutie FK Poprad – MŠK Rimavská Sobota 4:0 (5. júna 2016), v ktorom išlo o podozrenie z manipulácie alebo pokusu o manipuláciu hráčmi MŠK Rimavská Sobota.

FK Poprad
FK Poprad – MŠK Rimavská Sobota

stanovisko FK Poprad

FK Poprad sa dištancuje a hrubo odsudzuje akékoľvek správanie spojené s manipuláciou alebo pokusom o manipuláciu zápasov. FK Poprad nechce zatvárať oči pred korupciou v slovenskom futbale. FK Poprad je seriózny klub, ktorého hlavnou prioritou je dosahovanie športových úspechov férovou cestou a čistým spôsobom.