fbpx

FK Poprad


Oficiálna stránka

Je fér voči verejnosti, priniesť po náročnej polovici sezóny, pocity a hodnotenia prezidenta klubu. Oslovili sme teda pána Romana Dvorčáka, aby nám zodpovedal pár otázok, ktoré sa dotýkajú priaznivých i menej priaznivých udalostí klubu za posledné obdobie. Prinášame Vám aktuálny rozhovor.

Ako možno hodnotiť jesennú časť sezóny z pohľadu prezidenta FK POPRAD? Skúsme si to rozmeniť na drobné… Ako hodnotíte áčko, dorastencov a ďalšie mládežnícke družstvá, či družstvo žien?

Na čele klubu som tretí rok a tento je najťažší. V lete sme urobili v klube viacero zásadných zmien z pohľadu budúcnosti. Prišlo do klubu viacero nových trénerov a hráčov, začali sme pracovať na koncepcii, otvorili sme futbalovú triedu, spustili súťažne kategóriu dievčat, rozšírili sme prípravky, zaviedli sme kategóriu 16 ročných, ktorú na Slovensku majú iba ligové kluby. Na jeden klub a jedno leto toho bolo ozaj dosť. Veľmi ma teší napredovanie ženského futbalu. Pre klub je míľovým krokom otvorenie futbalovej triedy, ktorej prínos pociťujeme už od prvých dní. V dorasteneckej kategórii sme pozornosť sústredili na mladších chlapcov. Začali sme ich učiť hrať ofenzívne, ísť za víťazstvom. Som presvedčený, že v nasledujúcich rokoch tento kroch prinesie pre klub veľa radosti. Spokojný som aj s B mužstvom, kde sa nastavená koncepcia osvedčuje. Som rád, že sme B mužstvo zachovali napriek radám viacerých zanietencov na jeho zrušenie. Priznávam, že viac som čakal od A mužstva. Postavenie v tabuľke neodráža kvalitu a potenciál našich hráčov.

Je pravdou, že mužstvo seniorov nepodávalo výkony, ktoré sme si predstavovali. Došlo k zmene trénera a k mnohým príchodom a odchodom. Bol to hektický rok. Čo nás naučil a čo nám ukázal?

Spokojný som len so zápasmi s Bardejovom, VSS Košice a Tatranom Prešov. V ostatných zápasoch sme nepredvádzali hru, akú sme očakávali. V priebehu súťaže sme pristúpili k zmene trénera. V danom okamihu to bol nevyhnutný krok. Vážim si prácu trénerov Mlynára a Belejčáka. Rozišli sme sa v dobrom a dúfam, že obaja budú na Poprad spomínať iba v dobrom. K zmene sme pristúpili pre nespokojnosť s herným prejavom. Nechceli sme ísť ďalej po nastúpenej ceste, chceli sme priniesť nový impulz, iné smerovanie. Úlohou trénera Šturmu je vrátiť do Popradu ofenzívne poňatie hry, dravosť, chuť po vížazstve, vrátiť do systému rýchlych krídelných hráčov. Naše aktuálne postavenie v tabuľke sa odzrkadlilo v práci v klube. V minulosti o hráčoch v A mužstve rozhodoval výlučne tréner, či to bol pán Lajčák alebo neskôr Mlynár. Do budúcna to takto fungovať nebude. Pozitívom je nastúpená koncepcia B mužstva. V minulosti mal náš klub hráčov, ale málo futbalistov. Dnes to tak nie je. Máme v kádri viac ako 20 futbalistov. Najlepší sa nominujú na zápas A mužstva, ostatní nastupujú spolu s juniormi a hráčmi po zranení za B mužstvo. Toto je správna cesta. Tento rok nám ukázal aj to, že popradský fanúšik je náročný. To čo sme predvádzali na jeseň mu nestačí.

FK POPRAD sa za posledný polrok výrazne posunul k profesionálnemu fungovaniu klubu. Máme profesionálnych trénerov, realizačný tím, manažment, marketing… Čo bude z hľadiska profesionalizácie ďalšou métou?

Dosiahli sme veľa nielen smerom k hráčom, ale smerom k fanúšikom. Stačí sa pozrieť na stránku a informovanosť o dianí v klube…. Ale ešte stále je čo zlepšovať. Chýba nám šéftréner brankárov, hospodár klubu a klubový lekár v mládeži. Nechceme chodiť na prehliadky do Prešova alebo Ružomberka. Dotiahnuť chceme aj projekt U16, kde sa tento rok učíme. Od leta by sme chceli otvoriť prípravky dievčat a postupne aj dievčatá chceme dostať do futbalovej triedy. Ak sa to podarí, bude potrebné mať profi trénera aj v ženskej kategórii. Zlepšiť chceme aj prácu s kondičným trénerom a skautom klubu. Z pohľadu materiálneho je pre mňa šokom, že vedenie mesta sa rozhodlo uprednostniť inú alternatívu ako je regenerácia našich detí vo vlastných klubových priestoroch, ktoré sme spolu s tenisovou halou chceli postaviť na mieste súčasných tenisových kurtov. Okrem regenerácie nám chýba ešte klubový autobus a jednotné modré dresy a vychádzkové súpravy pre celý klub od A mužstva až po prípravky. Ak toto všetko dosiahneme, splníme v mojich očiach kritériá profi klubu.

Aké očakávania máte od zimnej prípravy a od prvých duelov seriálu aktuálnej sezóny? Pôjde o mimoriadne dôležité zápasy. Čaká nás Dunajská Streda v boji o semifinále pohára a ďalej, dva zápasy pravdy…

V prvom rade si naši hráči potrebovali oddýchnuť. Majú za sebou náročný rok. S prípravou začínali 5.januára a okrem 2 júnových týždňov boli stále na ihrisku. Na niektorých bolo už v októbri vidno, že majú toho dosť. Potrebovali sme prestávku skôr. Do jarnej časti sa musíme dôkladne pripraviť. Potom sa pôjdeme pobiť o úspech. Všetci v klube si uvedomujeme, čo nás čaká. Pohár v Dunajskej Strede bude pre nás sviatkom. Nie sme favorit, ale chceme predviesť výkon ako v Prešove. Existečnými budú pre nás posledné 2 zápasy základnej časti II. ligy. Cieľom je kvalifikovať sa do nadstavby. Nechceme pripustiť opakovanie situácie z minulého ročníka. Podriadime všetko úspechu v 3 marcových zápasoch, vrátane pohára.

Je zvykom, že seniorské mužstvá zvyknú cestovať počas zimy na sústredenia a zimnú prípravu. Kam má namierené naše áčko?

Naše A mužstvo v posledných 2 rokoch absolvovalo herné sústredie v Maďarsku. Minulý rok sme program sústredení rozšírili o U17 a U19. V tomto trende chceme pokračovať. Muži vo februári strávia 10 dní na hernom sústredení v Turecku. Sústredenia absolvujú aj chlapci z U15, U17 a U19. Pozrieť sa chceme aj na možnosti herného sústredenia u žien. Počas zimnej prípravy budeme využívať domáce tréningové plochy. A mužstvo absolvuje viacero prípravných zápasov s ligovými celkami zo Slovenska a Poľska. V rámci prípravy sa naši hráči zúčastnia aj zimnej futbalovej Tipsportligy v Českej republike. Čaká nás náročný marec. Robíme všetko preto, aby sme boli úspešní. Som presvedčený, že kráčame po správnej ceste. Ak budeme všetci trpezliví, jedného dňa sa dostavia aj úspechy a radosť z futbalu. Vyžaduje si to len čas a svedomitú prácu.

Na záver by som chcel poďakovať všetkým priaznivcom FK Poprad za podporu. Fanúšikom, hráčom a trénerom prajem príjemné prežitie Vianočných sviatkov a všetko dobré v roku 2017. Všetkým trénerom, hráčom, funkcionárom a rodičom mladých futbalistov ďakujem za reprezentáciu nášho klubu a úsilie, ktoré v tomto roku pre klub vynaložili.

X