FK Poprad


Oficiálna stránka

Dnes ráno zavítali futbalisti FK Poprad Ján Malec a Róbert Ujčík na Základnú školu Komenského vo Svite na besedu so žiakmi. Spoločne s nimi diskutoval predovšetkým na futbalovú tému aj skúsený futbalový tréner a odborník Ján Kijovský. Beseda sa uskutočnila na podnet futbalového trénera Milana Saba, ktorý s touto myšlienkou oslovil súčasnú brankársku jednotku FK Poprad Jána Maleca.

„Verím, že sme trochu namotivovali deti tejto školy, niektorí aj dvihli ruku, že sú futbalisti z nášho klubu. Treba ich viesť k štúdiu, aj k športu. Bolo vidieť, že nás načúvajú a bolo milé odpovedať im na otázky. V ich očiach som videl zvedavosť,“ uviedol Ján Malec, ktorý si na svoje pôsobenie vo Svite spomína len v dobrom. „Bolo to krásne obdobie, Svit mi dal veľa. Hrali sme najvyššiu dorasteneckú súťaž, hrali sme ťažké zápasy, mal som dobrých trénerov,“ doplnil Malec.

Ján Malec - FK Poprad
Ján Malec – FK Poprad

Je to o motivácii a vytrvalosti

Róbert Ujčík vie, že deti treba vedieť správne motivovať a nasmerovať, aby v dnešnej dobe počítačov a mobilných telefónov sa venovali aj športu.

„Bola to milá besiedka. So žiakmi sme debatovali celkovo o športe, nielen o futbale. Neboli tu len futbalisti, ale aj mladé basketbalistky a iní športovci,“ pochvaľoval si Robo, ktorý v žiackom veku začínal s futbalom v Poprade. Medzi Svitom a Popradom vtedy vládla taká zdravá rivalita. „Teraz sa už Poprad dostáva na vyššiu úroveň. Pamätám si ale na časy, keď vo Svite sa hrali vyššie súťaže v dorasteneckej kategórii, aj medzi dospelými,“ zaspomínal si útočník FK Poprad. Na čo je podľa neho potrebné apelovať, aby deti v tomto veku vedeli, na čo si majú dávať pozor? „Snažili sme sa im povedať, že aj škola je určite potrebná, má svoje plusy do budúcna, do života. Je dôležité byť vytrvalý a nehľadať v živote tú ľahšiu cestu,“ zdôraznil Ujčík.

Róbert Ujčík - FK Poprad
Róbert Ujčík – FK Poprad

Malec šiel vždy príkladom

Pán Ján Kijovský dobre pozná Jána Maleca, veď v začiatkoch jeho kariéry to bol práve on, kto ho pritiahol z Hôrky do Svitu.

„Janko Malec to bol jeden poctivý chlapec, ktorého nebolo treba nikdy naháňať do tréningu. Vždy sa snažil urobiť ešte niečo viac ako mu povedali tréneri. Bol vždy príkladom pre svojich spoluhráčov,“ nešetril slovami chvály na adresu svojho bývalého zverenca Ján Kijovský, ktorý Maleca trénoval v dorasteneckom veku. „Uznávam ho ako brankára, sledujem to, aj teraz chodievam na zápasy do Popradu,“ uzavrel Kijovský.