fbpx

FK Poprad


Oficiálna stránka

Aj dievčatá sú našou súčasťou! Nielen ženy majú v klube svoje aktívne pôsobisko, ale klub vytvoril podmienky aj pre mladšie baby do 15 rokov, ktoré sa môžu futbalu aktívne venovať, zapojiť sa do tréningového procesu a absolvovať aj ligové futbalové stretnutia. Dievčatá FK POPRAD, sú tak ďalším plnohodnotným družstvom v klube. Družstvo dievčat vedie tréner Slavomír Šoltýs ktorý nám prezradil viac o dievčenskom futbale v Poprade.

Začiatky a liga

„Začiatok bol taký, že sme dostali úlohu v spolupráci s trénerom žien – Janom Mlynárom,  vytvoriť družstvo žiačok, tak aby sme od nového ročníka 2016/2017 naskočili do súťaže. Nevedel som vôbec čo ma čaká a aký bude záujem o futbal u dievčat vo veku do 15 rokov. V prvom rade som hľadal dievčatá, ktoré už majú skúsenosť s futbalom v okolitých družstvách v okrese čo hrávali a ešte aj hrávajú spolu s chlapcami čo sa nám aj podarilo.“

Do klubu následne prišli Jessica Barillová, Alexandra Pitoňáková, Patrícia Bukovinská, Viktória Hazyová a Kamila Luštíková, ktoré sú podľa trénera Šoltýsa piliermi družstva. Dievčatá hrávajú prvú ligu žiačok do 15 rokov a súperia v regióne východ. Aktuálne majú v konkurencii ôsmich klubov na konte tri víťazstvá a štyri prehry, čo ich radí na piate miesto. Patria tak do stredu tabuľky, v ktorej nájdete samé zvučné futbalové značky: ŠK Štich Humenné, Partizán Bardejov, FC VSS Košice, FK Spišská Nová Ves, 1.FC Tatran Prešov, MFK Vranov nad Topľou, MFK Zemplín Michalovce. Ďalej Slávo Šoltýs hovorí o veľkom záujme dievčat, ktorých má v družstve až 25. Ide o futbalistky priamo z Popradu, ale aj zo širšieho okolia.

img_3517

Futbal – šport mužov

Je to jednoducho fakt, ktorý futbalu patrí. Futbal je od začiatku vnímaný ako mužský šport a je tomu tak aj dodnes. Nič to však nemení na skutočnosti, že nežnejšie pohlavie si tento šport dokáže zamilovať rovnako vášnivo ako muži a dokáže ho hrávať s chuťou, elegantne a s dosahovaním dobrých výsledkov! Každopádne, aj ženy a dievčatá obohacujú futbal svojím vnímaním, prístupom a prejavom, čo nepochybne prispieva k neohrozenému lesku tejto najpopulárnejšej hry na svete. Ako vníma dievčatá v tomto športe ich tréner?

„Futbal je naozaj šport mužský a myslím, že aj navždy ostane, ale to neznamená, že dievčatá ho hrať nemôžu. Vidím, ako ich futbal baví a chcú sa zlepšovať, aby sa postupne mohli vyrovnať družstvám, ktoré sú v tabuľke pred nami. Lákadlom pre dievčatá je v prvom rade hrávať za FK Poprad. zúčastňovať sa zápasov v ktorých chcú víťaziť či už v súťaži, alebo na turnajoch. V lete sa nám podarilo získať 2 miesto na medzinárodnom turnaji a to je pre dievčatá ďalšou motiváciou získavať podobne výsledky. Ďalšou odpoveďou na výber tohto športu u dievčat, sú chlapci na vedľajšom ihrisku… Aj to je dôvod, prečo si vyberajú práve futbal! (smiech)“

Futbal – budúcnosť pre dievčatá?

Aj v tomto ohľade sa nájde niekoľko vyvolených žien, ktoré sa v zahraničných kluboch môžu živiť tým, čo ich baví. V tunajších podmienkach však futbal žien nieje rentabilným produktom a preto sa na jeho fungovanie len ťažko lákajú partneri a sponzori. Ako to vidia naše dievčatá a aké majú ciele v súvislosti s futbalom? Vidím na niektorých dievčatách, že nemajú jasno v tom či ten futbal je pre nich prioritou, čo vnímam hlavne v účasti na tréningových jednotkách. Možno práve preto, že sú vo veku kedy ešte sami nevedia čo vlastne chcú robiť. Musia si ale uvedomiť, že futbal je náročný šport a preto musia trénovať pravidelne a len tak sa môžu zlepšovať. Kto to s futbalom nemyslí vážne tak sa zlepšovať nikdy nebude. Ja verím že príprava na jarnú časť bude podľa mojich predstáv a spolu sa budeme snažiť robiť dobre meno FK Poprad. O profesionálnych futbalových ambíciách je ešte príliš skoro hovoriť. Určite nie sme tak ďaleko, aby tam vôbec mohla byť tá myšlienka. Slávo Šoltýs však v klube objavil aj hudobné talenty a s úsmevom nadhodil myšlienku zakončenia sezóny s hudobným programom.

img_3496

Tréningový proces – tréner muž

Je rozdiel vyžadovať tvrdosť a dôraz od mužov a je rozdiel vyžadovať to od žien. Najmä ak je trénerom futbalista, ktorý nikdy nebýval v ženskom tele. To je však na zbytočnú polemiku, pretože občasné prevtelenie by napomohlo určite nielen futbalu. Ale nie o tom, sme chceli hovoriť… 🙂 Určite je pre trénera neľahkou úlohou zohľadniť množstvo faktorov v práci s dievčatami. Chce to určite dostatok citu, odhadu a ohľaduplnosti. „Trénovať dievčatá je veľmi náročná práca. Povedal by som že oveľa náročnejšia ako s chlapcami. Najzásadnejšie rozdiely medzi dievčatami a chlapcami sú, že dievčatám dlhšie trvá kým pochopia čo je futbal vlastne za hru. Musím ale povedať že na tréningoch sa snažia pochopiť čo vlastne od nich chcem, aj keď to na začiatku nešlo, dnes už môžem povedať že sa zlepšujú a keď budú dostatočné trpezlivé, tak bude to mať význam nie len pre nich, ale aj pre mňa ako trénera. Sláva Šoltýsa som sa pýtal aj na to, či dievčatá, alebo ženy na okolí majú trénera v osobe futbalistky. Práve v Spišskej Novej Vsi vedie družstvo nežnejšieho pohlavia trénerka Lucia Paľuchová. Základom tréningového procesu dievčat  je pozitívny prístup  ku všetkým činnostiam, ktoré v priebehu tréningu robíme. V tréningu sa okrem všeobecnej pohybovej prípravy zameriavame hlavne na rozvoj koordinačných schopností, rýchlostných schopností a ohybnosti na základy individuálnej techniky práca s loptou. Trénujeme trikrát do týždňa.

Kapitánka Jessica

Jessica Barillová nosí na svojom ramene kapitánske céčko. Požiadali sme ju, aby nám v krátkosti odpovedala na to, čím si ju futbal získal, ako to vníma jej okolie, či berie futbal skutočne ako šport mužov a aké ciele má v súvislosti s futbalom.

„Futbal som si vybrala práve preto, že keď som chodievala pozerať na zápasy chalanov a začalo ma to ťahať k tomu, aby som tam stála práve ja. Získal si ma tým, že už keď som len vstúpila na ihrisko a začala som si kopať, tak to bol pre mňa neopísateľný pocit. Vedela som sa pri ňom odreagovať a zabudnúť na problémy. Pravdaže som skúšala aj iné športy, napríklad crossminton, volejbal dokonca aj atletiku. Od kedy som prišla do FK Poprad tak ma to začalo tak baviť, že ostatné športy zväčša vynechávam, aby som to celkovo stíhala aj so školou. Rodina, príbuzní či kamaráti sú tým doslova zaskočení. Nečakali že by som sa ja na niečo také dala, ale stále ma v tom podporujú a držia mi palce aby som sa dostala čo najďalej. Aj kolektív je super. Všetky baby si tam navzájom pomáhame. Nie vždy sme veľmi zodpovedné, ale snažíme sa čo najviac spolupracovať s návrhmi čo povie tréner. Myslím si, že keď to takto pôjde s nami aj naďalej, budeme určite úžasný kolektív. Vôbec nevadí že futbal je viac šport pre chalanov, baby vedia dokázať, že na to majú a ukázať to, že futbal je šport aj pre dievčatá. Raz by som možno chcela byť nejaká slávna futbalistka. Ale to je len taký menší sen. Ak sa mi bude dariť, určite s futbalom neprestanem a budem sa snažiť o to, aby sa mi ten sen splnil.“

X