Naši mladší dorastenci kategórie U16 majú za sebou veľmi náročnú jesennú časť súťažného ročníka. Veď nielenže sa zo žiackej kategórie presunuli do dorasteneckej, ale predstavili sa v elitnej prvoligovej spoločnosti. Jeseň, ktorej vrcholom bolo pre našich bielo-modrých orlov víťazstvo na Slovane Bratislava sme zhodnotili s hlavným trénerom FK Poprad U16 Jozefom Vernarcom.

FK Poprad U16 - Slovan - triumf
FK Poprad U16 po triumfe na Slovane

Po jesennej časti súťaže ste na 12. mieste. Ako by ste ju zhodnotili?

„Rozdiel medzi žiackou a dorasteneckou ligou je extrémny. Žiacka liga a zápasy v nej proti slabším družstvám nás nijako nepripravili na túto súťaž, našťastie sme hrali na jar nadstavbu. Škoda, že nám odišiel brankár a pár hráčov do kategórie U17, no s tým sme rátali. Doplnili sme družstvo minimálne a dali šancu hráčom, ktorí tu boli. Pre nás však je priorita družstvo U17 a preto sme sa snažili im hráčsky pomôcť, na čo sme výsledkovo doplácali. Veľa však bolo aj o hlavách a rešpekte pred súperom.“

Získali ste 6 bodov s pasívnym skóre 11:59. Ste s tým spokojný?

„Kto by bol spokojný? Určite nie, aj keď zápasy ako v Trnave, Michalovciach a Dunajskej Strede, či doma s Dunajskou Stredou a Ružomberkom sme nemali prehrať. Vo všetkých zápasoch sme mali získať minimálne bod, všetky sme prehrali o gól, pričom góly sme dostali v posledných štvrtinách zápasov.“

Hodnotíte lepšie prvé zápasy alebo odvetné zápasy?

„Treba dodať, že sme odohrali 17 zápasov, 11 bolo 1. kolo, 6 už 2. kolo. V prvých 11 zápasoch sme ani raz nevyhrali, hoci sme mali niekoľko smolných zápasov so skóre 8:46. Z odvetných 6 zápasov sme získali už 6 bodov so skóre 3:13. Myslím, že vidieť veľký progres družstva.“

Splnili hráči všetky vaše očakávania a predstavy?

„Aj napriek negatívnym výsledkom je v družstve veľký potenciál. Cieľom hráčov by malo byť už v tomto veku nastupovať v kategórii U17. Niektorým sa to darí. Naopak, sami niektorí vidia, že úroveň prvej dorasteneckej ligy je pre nich privysoká.“

Čo bolo v prvej polovici sezóny najväčším pozitívom, a naopak, čo vás v nej najviac sklamalo?

„Najväčším pozitívom je chuť trénovať a zlepšovať sa niektorých hráčov. Pri toľkom množstve tréningov majú niektorí hráči 95 až 100-percentnú tréningovú dochádzku. Taktiež výhra na Slovane chlapcom ukázala, že sa dá vyhrať, ak všetci, podotýkam všetci, podáme stopercentný výkon. Negatívum je, že napriek super podmienkam, ktoré máme, si to niektorí chlapci neuvedomujú a berú to ako za samozrejmosť.“

Kedy začnete so zimnou prípravou, ako a kde bude prebiehať a na čo sa v nej zameriate?

„Zimnú prípravu začneme 7. januára, bude prebiehať v areáli vo Veľkej. Ako stále, tak aj tento rok to bude o získavaní kondície prevažne špecifickou formou, rozvoj funkčného potenciálu hráča, rozvoj hernej činnosti jednotlivca a na záver herný systém. Je to jedna z vecí, v čom môžeme najskôr dobehnúť súperov.“

Plánujete počas zimnej prestávky káder nejako obmeniť?

„Dúfam, že príde pár hráčov, no toto budeme spolu riešiť s kategóriou U17. Ak by sa U17 natoľko posilnila, aby naši hráči už nehrali za U17, tak by nám to stačilo, keďže na jeseň sme nikdy nehrali v plnom zložení.“

Čo bude vaším cieľom v odvetnej, jarnej časti súťaže?

„Záchrana dorastu v lige. Urobíme všetko preto, aby naša U17 vyhrávala. Taktiež máme svoje ciele a to najmä pripraviť družstvo do nasledujúceho ročníka čo najlepšie. Ak získame body, budeme radi.“

12. FK Poprad 17 2 0 15 11:59 6