fbpx

FK Poprad


Oficiálna stránka

Ako poslední ukončili jesennú časť súťažného ročníka 2019/2020 naši prvoligoví dorastenci. Všetky tri kategórie majú za sebou prvú polovicu sezóny, ktorá bola dlhá a náročná. Kategória mladších dorastencov U16 pod vedením trénerov Borisa Riga a Róberta Ujčíka zimuje v prvej lige na 11. mieste. Viac nám už v nasledujúcom rozhovore prezradil asistent trénera FK Poprad U16 Boris Rigo.

FK Poprad U16
FK Poprad U16

Po jesennej časti súťaže ste na 11. mieste. Ako by ste ju zhodnotili?

Tabuľkové postavenie určite neodzrkadľuje kvalitu kádra našej kategórie U16. Ak by sme sa zamerali len na postavenie v tabuľke, určite by sme boli vyššie. Našim zámerom v tejto kategórii je však niečo iné. Chceme, aby sa chlapci snažili hrať kombinačný futbal, spoločne hľadáme vhodné posty pre jednotlivých hráčov a v tréningovom procese sa zameriavame na hernú činnosť jednotlivcov vo väčšom tempe, na aké boli zvyknutí v žiackom futbale. Všetci hráči potom dostávajú adekvátnu minutáž v jednotlivých zápasoch tak, aby nám ukázali, že v budúcich rokoch môžu bez problémov hrať dorasteneckú ligu. Musím pripomenúť, že 5-6 hráči z tejto kategórie sú posunutí v kategórii U17, kde pravidelne nastupovali v základnej zostave a patria tam medzi opory. Preto si myslím, že budúcoročná U17 bude mať veľmi kvalitný tím, ktorý bude hrať o vyššie umiestnenia v tabuľke.

Získali ste 12 bodov so skóre 16:47. Ste s tým spokojný?

Chlapci v tejto vekovej kategórii sa ešte vyznačujú nevyrovnanosťou výkonov. Odohrali viacero výborných zápasov, ale boli aj slabšie zápasy, hlavne v obrannej činnosti. Niekedy sme prehrávali zápasy a dostávali sme góly hlavne po individuálnych chybách jednotlivcov, kde chlapcov nastavujeme tak, aby sa nebáli hrať konštruktívne aj v ťažkých situáciách pod tlakom, preto vznikajú chyby a prichádzajú góly. Ale sme presvedčení, že ich sebavedomie stúpa a ich výkony budú mať progres. Body, skóre a tabuľkové umiestnenie bude pre nich dôležité vo vyšších kategóriách.

Hodnotíte lepšie vaše vystúpenia na domácom ihrisku alebo zápasy vonku?

To je ťažké hodnotiť. Odohrali sme výborné zápasy aj vonku (Slovan, Žilina, D. Streda), ale aj v domácom prostredí (Nitra, Trnava, B. Bystrica). Ako som už spomínal, je tu určitá nevyrovnanosť výkonov, či už vonku alebo na domácom ihrisku.

Splnili hráči všetky vaše očakávania a predstavy?

V tomto kádri je viacero zaujímavých, talentovaných chlapcov, ktorí chcú na sebe pracovať. S kolegom Robom Ujčíkom sa ich snažíme nastaviť tak, aby hlavne na tréningoch pracovali na zdokonaľovaní svojich silných stránok a aby mali nastavenú hlavu a myslenie tak, že futbal môže byť nielen ich koníčkom, ale aj zamestnaním. Naopak, niektorí chlapci budú musieť pridať a presvedčiť nás, že chcú byť súčasťou tohto kolektívu.

Čo bolo v prvej polovici sezóny najväčším pozitívom, a naopak, čo vás v nej najviac sklamalo?

Pozitívne boli výkony vo víťazných zápasoch so Slovanom, Nitrou, B. Bystricou. Tie nám ukázali, že tento kolektív má svoju kvalitu. Milým spestrením bol výborný zápas s Manchestrom United v NTC pred peknou diváckou návštevou. Teší ma aj ďalší veľký záujem o futbal v našich prípravkách. Chceme myslieť pozitívne, takže sklamania nebudem hodnotiť.

Kedy začnete so zimnou prípravou, ako a kde bude prebiehať a na čo sa v nej zameriate?

Príprava začína 7. januára v domácom prostredí. Po dvojtýždňovom bloku, v ktorom sa zameriame aj na kondičnú stránku, bude nasledovať herná príprava spojená s prípravnými zápasmi. Približne dva týždne pred začiatkom súťaže by sme chceli absolvovať aj krátke sústredenie v Tatrách.

Plánujete počas zimnej prestávky káder nejako obmeniť?

Káder ročníka 2004 je kvalitný a široký, určite ale potrebujeme doplniť druhého brankára. Do prípravy zapojíme aj 4-5 chlapcov z kategórie U15.

Čo bude vaším cieľom v odvetnej, jarnej časti súťaže?

Naším cieľom je pokračovať v nastavenom trende v tréningovom procese, výkonnosť jednotlivých chlapcov po zimnej príprave bude určite stúpať a chceme podávať vyrovnanejšie výkony. Práca s týmto kolektívom je zaujímavá a tešíme sa na ďalšie napredovania.

11. FK Poprad 17 3 3 11 16:47 12
X