Výbornú jeseň s nešťastným koncom majú za sebou naši starší žiaci kategórie U15. Tohtoročná základná časť prvej ligy starších žiakov skupiny Východ sa vyznačovala obrovskou vyrovnanosťou v boji o popredné priečky. O štyri postupové pozície zaručujúce postup do nadstavbovej časti o titul Stred plus Východ si to rozdalo päť tímov. Súperilo sa až do posledného kola a „Čierny Peter“ napokon ostal pre náš FK Poprad. Zverenci trénerskej dvojice Pavol Kubus – Peter Rataj prehrali v ostatnom kole v Bardejove 1:3 a práve táto prehra ich zosunula na piate miesto. K postupu do prvej štvorky im chýbalo veľmi málo. Na svojom konte mali rovnaký počet bodov ako štvrtý FC Košice (23) a tak im postup unikol iba o horšie skóre. Naši chalani si tak na jar zahrajú iba v skupine Východ o umiestnenie. Prvé kolo nadstavby sa už predohralo a naši chalani vyhrali doma nad Lokomotívou Košice 5:0. Jesennú časť súťažného ročníka sme si rozobrali s trénerom FK Poprad U15 Pavlom Kubusom.

FK Poprad U15

Po základnej časti súťaže ste skončili na 5. mieste, čím ste si nevybojovali postup do nadstavbovej časti o titul, ale iba o umiestnenie. Ako by ste ju zhodnotili?

Naším predsezónnym cieľom bolo umiestniť sa do 4. miesta a vybojovať si postup do nadstavbovej časti o titul. Počas celej jesennej časti sme sa pohybovali na priečkach zaručujúcich postup. Súťaž však bola nesmierne vyrovnaná a rozhodovalo sa až v poslednom kole. V poslednom zápase v Bardejove nám stačila remíza, ale zápas sme prehrali. Priebeh zápasu ovplyvnili veci, s ktorými sme sa nedokázali vyrovnať. V týždni pred zápasom ochorelo niekoľko hráčov. Výsledok znegoval celú jesennú časť, v ktorej chlapci podávali dobré výkony. Hrali sme pekný, kombinačný futbal s vysokým presingom. Vypracovali sme si množstvo šancí. Slabinou bolo ich premieňanie. V obrannej činnosti si družstvo počínalo veľmi dobre, veď po desiatich kolách sme inkasovali len štyri góly. V poslednom zápase však tri zbytočné. Do zápasov sme dokázali preniesť veci, ktorým sme sa venovali v tréningovom procese. Nevyšiel nám posledný zápas, čo mňa osobne veľmi mrzí.

Získali ste 23 bodov s aktívnym skóre 24:7. Ste s tým spokojný?

Bodov sme mohli mať aj viac, lebo napríklad pri remíze v Michalovciach sme nepremenili pokutový kop a doma s Prešovom sme remizovali zápas, v ktorom sme boli lepším družstvom. Nie som spokojný s počtom strelených gólov, lebo na každý gól sme potrebovali množstvo šancí. Napokon o našom nepostúpení rozhodlo skóre.

Hodnotíte lepšie vaše vystúpenia na domácom ihrisku alebo zápasy vonku?

V tomto nevidím rozdiel. My sme chceli hrať aktívne a kombinačne v každom zápase, čo sa nám aj darilo.

Splnili hráči všetky vaše očakávania a predstavy?

Väčšina chlapcov pristupovala k povinnostiam zodpovedne. Myslím si, že, čo sa týka ich individuálneho zlepšenia, či po hernej alebo taktickej stránke, každý sa posunul dopredu. Ako družstvo sme sa zlepšili aj v súčinnosti v obrannej a útočnej fáze. Takže moje predstavy po hernej stránke sa z väčšej časti naplnili. Očakávania po jesennej časti však boli iné.

Čo bolo v prvej polovici sezóny najväčším pozitívom, a naopak, čo vás v nej najviac sklamalo?

Pozitívna bola, ako som už spomínal, kombinačná hra, ktorú sme predvádzali v zápasoch. Sklamalo ma umiestnenie.

Kedy začnete so zimnou prípravou, ako a kde bude prebiehať a na čo sa v nej zameriate?

Chceli by sme začať 8. januára. Prebiehať bude v domácich podmienkach. Máme dohodnutých niekoľko prípravných zápasov. Zameriame sa na zlepšenie kondičných schopností hráčov, ale hlavne na zdokonaľovanie ich herných zručností.

Plánujete počas zimnej prestávky káder nejako obmeniť?

Obmenu hráčov neplánujeme, ale niektorí hráči môžu byť posunutí do kategórie U16.

Čo bude vaším cieľom v odvetnej, jarnej časti súťaže?

Naším cieľom bude čo najlepšie pripraviť hráčov na prechod do kategórie dorastu. Aj keď sme nepostúpili, v každom zápase je možnosť zlepšovať sa. Chlapci budú mať viac kontaktov s loptou, budeme chcieť, aby boli počas zápasov dominantní a tým získali väčšie sebavedomie v riešení herných situácií. Motiváciou im musí byť dorastenecká liga.

5. FK Poprad 11 7 2 2 24:7 23