V našom klube vychovávame nielen výborných futbalistov, ale aj futbalistky. Jednou z nich je 16-ročná brankárka Jana Králiková. Naša gólmanka si oblieka nielen dres žien FK Poprad, ale aj ten najcennejší – reprezentačný. Ešte ako žiačka reprezentovala Slovensko na turnaji v Slovinsku, neskôr v Španielsku aj v Poľsku. Nedávno nás Jana reprezentovala na medzinárodnom turnaji dievčat do 16 rokov v Srbsku. Na Development Cupe v Starej Pazove naše mladé reprezentantky triumfovali, keď postupne porazili Čiernu Horu (3:1), Bosnu a Hercegovinu (3:1) i domáce Srbky (3:0). V Srbsku získali plný počet 9 bodov so skóre 9:2. Jana odchytala prvý polčas úvodného zápasu s Čiernou Horou, v ktorom si udržala čisté konto i celé druhé stretnutie s Bosnou a Hercegovinou. Skromnú a pracovitú brankárku sme navštívili na jednom z tréningov a trochu ju vyspovedali.

FK Poprad - Jana Králiková
Jana Králiková – FK Poprad

Jana, kedy si začala s futbalom? Prečo si si vybrala práve futbal, ktorý nie je typický dievčenský šport ako napríklad gymnastika, basketbal, či tenis?

„S futbalom som začala ako 8-ročná v druhom ročníku, keď som nastúpila na Základnú školu Aurela Viliama Scherfela vo Veľkej. Spolu so sestrou sme sa prihlásili na futbalový krúžok.“

V Poprade chytáš za ženský tím, z ktorého si si vypýtala reprezentačnú pozvánku. Ako to hodnotíš?

„S tréningami v Poprade som spokojná. Som rada, že môžem reprezentovať Slovensko, že ma nominovali na turnaj v Srbsku, kde som chytala v dvoch zápasoch. Všetky tri stretnutia sme vyhrali. Ďakujem trénerom v Poprade, ktorí trénujú všetkých brankárov, aj mňa, že sa môžem stále zlepšovať a ďalej napredovať.“

Ako sa ti chytalo v zápasoch v Srbsku? Výsledky naznačujú, že na turnaji ste dominovali. Bolo to tak aj po hernej stránke, akí to boli súperi?

„Hrali sme si svoju hru, keď sme sa presadzovali po krídelných akciách. Tým, že máme rýchle krídla, mohli sme aj skórovať.“

Aký kolektív ste vytvorili na turnaji v Srbsku? Sadli ste si aj po ľudskej stránke?

„Vytvorili sme veľmi dobrý kolektív, trávili sme spolu veľmi veľa času. Preniesli sme to aj do zápasov a aj vďaka tomu sme turnaj vyhrali.“

Prečo si si vybrala práve brankársky post? Nezvažovala si aj niečo iné?

„Najskôr som hrala v obrane. Potom som si to vyskúšala v bráne a začalo ma to baviť. Odvtedy chytám. Moja sestra – dvojča hráva v obrane a v zálohe.“

Momentálne je tvojim brankárskym trénerom v Poprade gólman druholigového A-tímu Ján Malec. Aký je tréner?

„Je to môj nový tréner. Na začiatku povedal, že začneme zľahka a postupne prejdeme na ťažšie veci. Uvidíme, čo si pripraví.“

Máš nejaké futbalové sny a ciele do budúcna?

„Rada by som ostala v reprezentácii čo najdlhšie. Budem sa snažiť chytať čo najlepšie, aby ma do reprezentácie zavolali znovu a aby som mohla reprezentovať svoju krajinu.“