Mladší dorastenci FK Poprad kategórie U16 odštartovali v pondelok 15. júla prípravu na novú sezónu. Aj v súťažnom ročníku 2019/2020 ostáva hlavným trénerom Jozef Vernarec, jeho novým asistentom je Róbert Ujčík. V uplynulej sezóne skončili naši chlapci v premiérovom ročníku v prvej dorasteneckej lige na 11. mieste, keď v tabuľke nechali pod sebou MFK Zemplín Michalovce. V novej sezóne by sa chceli posunúť vyššie. Hneď v úvode letnej prípravy sa FK Poprad U16 predstaví na kvalitne obsadenom medzinárodnom turnaji v českom Slovácku. Počas troch dní (od piatka 19.7. do nedele 21.7.) odohrajú naši chalani štyri, resp. päť kvalitných prípravných zápasov, ktoré im nastavia prvé zrkadlo výkonnosti. Nielen o tom sme sa pozhovárali s trénerom FK Poprad U16 Jozefom Vernarcom.

FK Poprad U16

V uplynulej sezóne ste medzi elitou skončili na 11. mieste. Ako by ste ju zhodnotili?

„Ak sa na to pozriem z hľadiska dorasteneckých kategórií, tak jediní sme neskončili poslední. No bolo to ďaleko od našich predsezónnych plánov. Nabrali sme skúsenosti, pochopili sme, že detail rozhoduje v každej jednej oblasti. Či rýchlosť reakcie, prvý dotyk alebo postavenie hráča v danej situácii. Počas sezóny nebolo veľa dôvodov na radosť z výsledkov, no veľmi nás potešilo, že sa nám dvakrát podarilo zdolať bratislavský Slovan.“

Splnili hráči všetky vaše očakávania a predstavy?

„Ako to už býva, niektorí hráči prekvapili príjemne, iní zase menej príjemne. Treba si však uvedomiť, že sú to stále deti a ich výkonnosť môže byť kolísavá, čo je v poriadku. Dôležitejšie je však ich nastavenie v hlavách a najmä vtedy ako pracujú, keď sa im nedarí. Aj v tomto je vidieť u chlapcov rozdiely.“

Čo bolo v sezóne najväčším pozitívom, a naopak, čo vás v nej najviac sklamalo?

„Úprimne sme čakali lepšie výsledky, no narazili sme na tvrdú realitu prvej dorasteneckej ligy. Mali sme zápasy, kde sme hrali vyrovnanú partiu, no jedna či dve chyby rozhodli o tom, že sme boli neúspešní. Pozitívom bolo, že družstvo na začiatku a potom na konci súťaže bolo už oveľa iné. Vyzretejšie, skúsenejšie, jednoducho lepšie. Hráči pochopili, že práca s detailom je rozhodujúca.“

V pondelok 15. júla ste začali s letnou prípravou, na čo sa v nej zameriate?

„Letná príprava je krátka, cieľom je spoznať nových hráčov, vštiepiť im naše myšlienky ako si predstavujeme našu hru. Trošku popracujeme na kondícii, no hlavne sa zameriame na rozvoj herných činností jednotlivcov a herných kombinácií. Postupne budeme pribaľovať aj veci ohľadne systému. Najdôležitejšie bude hráčov nastaviť na už skoro profesionálny prístup k futbalu, musia si uvedomiť, že len tak na 80 či 90 percent sa futbal hrať nedá. Buď všetko alebo nič.“

Došlo počas letnej prestávky k obmene kádra?

„Čo sa týka minuloročnej kategórie U15, tak všetci hráči prešli do dorastu. K nim pribudlo zatiaľ 8 nových hráčov. Hoci pár z nich je v kategórii U17, máme okolo 25 hráčov. V závere prípravy bude musieť dôjsť k redukcii kádra.“

Od piatka do nedele sa zúčastnite medzinárodného turnaja v českom Slovácku. Akí súperi vás tam preveria?

„Sme veľmi radi, že hneď v úvode máme takýto turnaj, ktorý nám ukáže ako na tom sme. V skupine sa stretneme s 1. FC Slovácko, Szombathelyi Haladás a FC Nitra. Potom ešte bude jeden alebo dva zápasy podľa umiestnenia.“

11. FK Poprad 33 5 3 25 25:94 18