Mladší žiaci kategórie U12 sú v našom klube najmladšou kategóriou, ktorá hrá na výsledky. Tie však nie sú v tejto vekovej kategórii najdôležitejšie, tým je rozvoj hráčov po všetkých stránkach a zdokonaľovanie ich futbalového umenia. Zverenci trénerskej dvojice Ján Guziar – Dušan Renner sú po jesennej časti súťažného ročníka 2019/2020 na 5. mieste prvej ligy mladších žiakov U12 skupiny Východ. Prvú polovicu sezóny sme zhodnotili s trénerom Jánom Guziarom, ktorý počas jesene nahradil na tomto poste Radovana Nováka.

FK Poprad U12

Po jesennej časti súťaže ste na 5. mieste. Ako by ste ju zhodnotili?

Pre hráčov bolo náročné, že v priebehu súťaže sa menili tréneri. Po úvodných dvoch víťazstvách prišla séria štyroch prehier a neistota s trénerom. Následne sa situácia s trénermi vyriešila a družstvo mohlo opätovne naberať na kvalite, ktorú určite táto kategória má.

Získali ste 21 bodov s aktívnym skóre 221:112. Ste s tým spokojný?

Pri tejto kategórii by som o výsledkoch nehovoril. Dôležitejšie je napredovanie hráčov a chuť na sebe pracovať a odovzdať všetko, čo vieme, aj v zápasoch. Až na malé výnimky by som pochválil chlapcov a jedno dievča za veľký záujem a snahu sa zlepšovať. K výsledkom len toľko, že s každým družstvom sme mohli hrať rovnocennú partiu. Niekedy to vyšlo lepšie, niekedy to nevyšlo.

Hodnotíte lepšie vaše vystúpenia na domácom ihrisku alebo zápasy vonku?

Neberieme rozdiely medzi domácim zápasom a zápasom vonku, ale možno doma pred rodičmi a známymi sa družstvo snažilo o niečo viac. Hlavne zápas s Bardejovom im vyšiel na výbornú.

Splnili hráči všetky vaše očakávania a predstavy?

Som krátko pri tejto kategórii (6 kôl), zatiaľ si to užívam, nakoľko deti sú aktívne, snaživé a viacerí majú kvalitu. V niečom som príjemne prekvapený, na niečom musíme popracovať viac. Výchova hráča je dlhodobý proces a my musíme dať hráčom čo najlepší základ a čo najširšie spektrum futbalových „zručností“.

Čo bolo v prvej polovici sezóny najväčším pozitívom, a naopak, čo vás v nej najviac sklamalo?

Už spomenutá snaha a chuť hráčov na sebe pracovať, zlepšovať sa, je pozitívom. Nie som však stotožnený s pozíciou, keď niektorí hráči – resp. rodič dáva futbal na „druhú, či tretiu koľaj“. A samozrejme, ma neteší ani „zdravotný stav súčasnej mládeže“- hlavne po súťažnej časti jesene.

Kedy začnete so zimnou prípravou, ako a kde bude prebiehať a na čo sa v nej zameriate?

Zatiaľ trénujeme vonku do polovice decembra. Klasickú „zimnú“ časť začneme zasa v polovici januára 2020. Máme zámer čo naviac byť na ihrisku – von. Lopta nám určite nebude chýbať, ale takisto nám „nesmie prekážať“ pri zdynamizovaní pohybov a naberaní hernej kondície. Takže práca na dynamickej technike a zlepšovaní „fyziologických“ parametrov hráča. Spestrením bude niekoľko zápasov, postupný prechod na celé ihrisko (súťaž hráme ešte na šírku ihriska).

Plánujete počas zimnej prestávky káder nejako obmeniť?

Hráčov vedieme k výkonom na svoje maximum. Kto nebude dlhodobo pracovať na „to svoje“, budeme sa s ním musieť rozlúčiť. Ak nájdeme kvalitných chlapcov, určite ich radi uvítame v klube. Hráme prvú ligu a tak nároky sa zvyšujú na každého.

Čo bude vaším cieľom v odvetnej, jarnej časti súťaže?

Presvedčiť hráčov o vlastnej kvalite, napredovaní v herných činnostiach a konkurencieschopnosti s tými najlepšími. Baviť sa futbalom, byť lepší ako súper a hrať svoje maximum.

5. FK Poprad 12 7 0 5 221:112 21