fbpx

FK Poprad


Oficiálna stránka

S Petrom Ďurišom sme pre vás pripravili pomerne rozsiahly rozhovor. Reč bola o víruse, aktuálnej situácii v áčku, o príchodoch, odchodoch a o tom, kam bude klub pravdepodobne smerovať. Keďže času na čítanie máme v týchto dňoch dosť, nešetrili sme miestom a pripravili sme pre vás výdatný dialóg. Nech sa páči.

Peter Ďuriš

Peter, čaká nás väčší rozhovor, ktorý však začnem tým, čo trápi celý svet. Koronavírus zasiahol do každodenných životov, ale nevyhol sa tomu ani futbal. Ako ste sa tomu postavili v áčku?

V prvom rade to treba brať vážne a zodpovedne. My sme k tomu tak pristúpili a od včerajška sme prerušili všetky spoločné tréningy a nariadili sme individuálne plány. Máme určené dva termíny návratu, ale budeme čakať, ako sa situácia bude vyvíjať. Komunikoval som so známym na zväze a vyzerá to tak, že nezačneme skôr ako Fortuna liga, čiže 4. apríla. Myslím, že hráči sú po kondičnej stránke nachystaní a určite sa nemáme kam ponáhľať. Podľa môjho názoru sa odloží Euro a všetky súťaže v Európe sa v kľude dohrajú do konca júna. Následne sa začnú nové sezóny skôr.

Prejavili chalani v posledných dňoch nejaké obavy?

Chalani to absolútne neriešili. Až ja som im v podstate vysvetlil, keďže mám priame informácie z Talianska, že tá situácia je veľmi vážna. Posledné dva dni som zakázal podávanie rúk a podobné veci, lebo dovtedy to fičalo a chalani nechceli meniť nič zo svojich rituálov. Vysvetlili sme si, že tá situácia je skutočne vážna a aj na základe toho sme zrušili kompletne spoločný tréningový proces.

Zažil si niečo podobné vo svojej kariére?

Nie, takéto niečo určite nie. Zažili sme, že sa nehralo kvôli počasiu, ale takáto vážna vec sa neodohrala.

Ako tráviš ty osobne tieto dni, kým má klub vynútené voľno?

Ja som doma, venujem sa deťom. Trénujem s nimi a futbal je taká naša rodinná záležitosť. Mám dvoch malých synov a dneska som s nimi absolvoval tréning na záhrade. Máme možnosť trénovať doma a máme na to podmienky. Moja manželka je veľmi striktná, upozorňuje už len keď opustím dom, takže sa snažím byť doma.

Stále sme pred prvým zápasom jarnej časti, hoci niektoré tímy ich už majú za sebou. Povedzme si viac o kádri. Kto loď opustil a kto naskočil?

Začal by som tým, že keď som v decembri dostal možnosť pridať sa k A-tímu a možnosť začať riešiť to, ako pôjdeme ďalej, tak sme si určili filozofiu z hľadiska vedenia klubu. Aj keď som tu mal možnosti a mohol som si doniesť v úvodzovkách kohokoľvek, odmietli sme spolu s vedením asi tri desiatky hráčov. Predostrel som, aby sme nikoho nedali z kádra von. Aby každý zostal a tento polrok, aby sme každému ukázali, či už fanúšikom, vedeniu, alebo hráčom, či sa tí hráči do koncepcie hodia. Chceme tak každému dať spravodlivo šancu. Vieme, že jesennú časť malo veľa hráčov slabú, zlú, alebo nie podľa svojich predstáv. Presadil som si, aby sme dali každému druhú šancu. Bohužiaľ, situácia okolo Štefana Zošáka bola taká, že mi povedal hneď v prvý týždeň, že má namierené za Jožom Vukušičom (poznámka redakcie: futbalový tréner, aktuálne pôsobiaci v Južnej Afrike). Bol takto na 99% rozhodnutý. Následne prišiel na základe referencií na skúšku Wisdom Kanu (25 rokov, Nigéria). Na trojdňovej skúške, mňa, realizačný tím, vedenie, Šestyho – ktorý ho videl osobne, presvedčil. Hoci tak skúseného hráča, ako je Zoši, je veľmi ťažké nahradiť. Zoši nakoniec ostal, ale krátko na to ukončil kariéru. Mal na to svoje dôvody. Ďalším odchodom bol Denis Jančo. Ja som evidentne chcel, aby ostal a aby sme tú hru postavili na ňom, ale jeho správanie bolo váhavé a nakoniec sa to s vedením nedotiahlo a bohužiaľ odišiel. Ja som však na začiatku povedal, nikoho nechcem presviedčať, aby zostal nasilu, ale nikoho sme nechceli vyhadzovať. Ďalej odišiel Adam Pajer. Hneď od začiatku prejavil záujem odísť a aj naše vedenie prejavilo záujem, aby odišiel. Ja som bol v patovej situácii, aj keď viem, že Adam je výborný futbalista, ale na stopérskom poste máme dostatok hráčov. Chcem pracovať s ľuďmi, ktorí sa budú do Popradu hlásiť a ktorí budú hrdí na to, že obliekajú tento dres. Chceme vybudovať jeden silný klub s dobrou prácou v mládeži. Odkaz znie, že nemáme problém 16/17/18-ročného hráča zabudovať do A-tímu a dať mu šancu, ak si ju zaslúži. Nastal v tíme istý proces, kedy sme napríklad z Kamila Zekuciu, ktorý hrával ľavú obranu, urobili čistokrvného stopéra. Myslím, že sa mu tam hráva dobre a môže byť jeden z lídrov obrannej fázy, ale aj tímu. Plus, samozrejme, vstúpil do toho mladý brankár Samo Vavruš, ktorého ja osobne dobre poznám a mali sme na neho solídne referencie. V podstate, brankárov v tíme má na starosti Jaro Belejčák a Martin Lipčák, tak sme sa dohodli, že by bolo dobré doplniť brankársky počet o nejakého perspektívneho mladého brankára. Sama sme si pozvali na skúšku a myslím, že všetkých v klube zaujal. Už bude len na ňom, ako sa to s ním bude ďalej vyvíjať. Samozrejme, ráta sa s Jánom Malecom, či už v klube do budúcna, alebo u nás v realizačnom tíme. Je to jeden inteligentný a skúsený hráč, s ktorým ja osobne dobre vychádzam a určite sa nemusí báť. Od vedenia viem, že majú s Janom svoje plány.

Ján Malec

Do klubu prišiel aj Enzov bývalý spoluhráč. Oscar Castellano Matallana.

Áno. On prišiel náväzne na to, že sa nám rozpadol stred – tým, že odišiel Zoši a Denis. Na ten náš štýl futbalu potrebujeme čistokrvných stredových hráčov. Nehráme na krídelníkov, ale hráme na stredových hráčov. Šírku ihriska nám držia krajní obrancovia, ktorí sú v útočnej fáze krídlami. Potrebovali sme do stredu ešte jedného hotového hráča a tým, že Enzo ho vybavil cez manažérov a on sám sa za neho zaručil, pozvali sme ho na týždňovú skúšku. Myslím, že tiež presvedčil a futbalový potenciál má. Je to čistokrvný španielsky futbalista, ktorý je silný na lopte a ešte si musí osvojiť mentalitu a nesmie byť prekvapený úrovňou. V prvom vážnom zápase, v ktorom sme sa chceli ukázať, bol on sám prekvapený úrovňou a podobne. Nechcem, aby naši hráči riešili súpera. Či budeme hrať s Realom Madrid, alebo so Slovanom, chcem, aby riešili náš výkon a toto bohužiaľ sme v pohárovom zápase nezvládli. Oscar má obrovský potenciál a už je len na ňom, ako bude pokračovať.

OSCAR CASTELLANO MATALLANA

V áčku sa objavilo niekoľko dorastencov, dostali možnosť cestovať na sústredenie do Turecka… Kuc, Jurčišin, Luterán, Olejník. Úspešne sa z dorastu adaptoval Tibor Slebodník. Ide o pomerne početnú skupinu veľmi mladých hráčov…

Bola to zhoda náhod. V klube som trénoval „top skupinu“ a Miki Dvorožňák si potreboval oddýchnuť, tak mi požičal jeho mužstvo a myslím si, že sme si s tými chalanmi sadli. Od prvého dňa pochopili o čo ide, čo od nich vyžadujem a stotožnili sa s tým. Bola to náväznosť na Mikiho prácu, možno nejaké prvky tam boli nové, možno trošku vyššie sme chceli hrať a chceli sme vidieť, čo v tých chlapcoch je. Motiváciou bolo futbalovo ich posunúť. Nepozerať sa na výsledok, ale nastaviť ich tak, nech si to férovo rozdajú so Slovanom, Trnavou… Tie zápasy nám mimoriadne vyšli a boli sme na dobrej vlne. Ak by sa tí hráči na jeseň nezranili, tak si myslím, že by to bolo ešte lepšie, ale to, čo bolo dôležité je, že som objavil veľmi dobrých hráčov s obrovským potenciálom. U mladých hráčov treba vidieť to dobré. Na tom dobrom treba postaviť ich profesionálnu kariéru. Potom je to už len o šťastí a o šanci, ktorú v dospelom futbale musia dostať. Devätnástka v prvých dvoch kolách jari získala 6 bodov. Tým, že sa zatiaľ pohybujú v tabuľke mimo ohrozenia, budeme môcť ich hráčov viac zapracovávať do A-tímu. Stále sú s nami v procese. Na ich poslednom zápase som stál s pánom majiteľom a on mi sám povedal, že napríklad Jurčišina nespoznáva. Že jeho výkon, a nie len jeho, ho veľmi milo prekvapil. Som rád, že ten dvojmesačný pobyt chlapcov u nás v A-tíme, pomohol najmä dorastu. Vyhrali sa u nás, oťukali sa, stretli sa s dospelým futbalom a urobili výsledky vo svojej súťaži. Týmto môžem odkázať nielen našim dorastencom, ale aj tým, ktorí chcú ísť do Popradu, že dvere do áčka bude mať každý jeden poctivý mladý futbalista otvorené.

Aký cieľ ty osobne svojou prácou v konečnom účtovaní sleduješ?

Môj cieľ je jednoznačný. Urobiť produkt, na ktorý ľudia prídu. Pokiaľ nemám naplniť štadión do roka a pol, tá misia bude pre mňa nesplnená.

Naznačuješ, že cesta sú pre nás mladí hráči. Dokážeme s nimi sledovať najvyššie ciele pre túto sezónu?

Ja som prišiel do klubu počas jesene a v zime sme si stanovili priority na základe faktov. Ten fakt po jesennej časti bol taký, že A-tím prehral v priemere každý tretí zápas. Mužstvo, ktoré malo ísť na postup, prehralo každý tretí zápas. V prvom rade potrebujeme naštartovať klub. Naštartovať jeho tréningový proces a určiť identitu futbalu. Môžem povedať, že tá bude spočívať vo vysokom postavení, vysokom napádaní, atletickom výkone. To, čo môžem zaručiť, je to, čo je vidieť u Jurčišina. Keď ho natočíte, máte preukázateľne nabehaných 13 kilometrov. To by som chcel u všetkých ostatných hráčov, ktorí budú obliekať náš dres. To je to, čo garantujem našim fanúšikom. Samozrejme, vždy je to aj o výsledkoch, ale v prvom rade – identita futbalu v Poprade. Chcem, aby bolo jasné, že v Poprade sa hrá atletický, behavý a vysokonátlakový futbal s dvomi deviatkami (útočníkmi). Bohužiaľ, ten zápas v Dunajskej Strede sme ešte výsledkovo a ani herne nezvládli, ale nebudeme lámať palicu, pretože to bol prvý vážny test a myslím si, že ten zápas sme nezvládli v hlavách, ale vôbec sa nehnevám. Mali sme však dôslednú viachodinovú video-analýzu a určili sme si jasné detaily, na ktorých chceme zapracovať. Ja ani neľutujem, že sa nám trošku tá súťaž natiahla. Mladé mužstvo potrebuje tú identitu nabrať a potrebuje vedieť, že my neupustíme z ničoho.

V Dunajskej Strede sme videli niekoľko zaujímavostí. Vlada Kukoľa ste z jeho typického postu krídelníka stiahli na post krajného obrancu a pravdupovediac som na poste stopéra očakával po boku Lukáša Horvátha skôr Martina Luberdu. Zekiho zase na kraji. Prečo takéto rozhodnutie?

Na ľavej strane sa nám nepríjemne zranil tri dni pred zápasom Matej Grešák, takže tam nám vypadla veľmi silná súčiastka. Vlada Kukoľa poznám ako univerzálneho hráča, ktorý môže hrať kdekoľvek a nezhorí. V príprave, keď sa nám zranil Arthur Angelo, sme ho skúšali na pozícii 10 a dal dva góly. Bol alternatívou ku Grešovi na ľavú stranu, ale Vlado môže hrať aj na pozícii útočníka, kde sme si ho odskúšali. Na svoj vek je patrične inteligentný a myslím si, že môže zaskočiť kdekoľvek. Na ten post sme v Dunajskej nemali iný variant. Čo sa týka stopérskej pozície, poviem to na rovinu. Kamil Zeki Zekucia urobil najväčší progres a myslím, že sa veľmi pobil o miesto na stopérskej pozícii. Tým, že Maťo Luberda mal to dlhotrvajúce zranenie, úvod ešte nestihol. Jeho výkon však ide rapídne hore, takže všetci majú samozrejme s Peťom Maslom a Jurajom Kucom dvere otvorené. Ja neuznávam základnú jedenástku. Prídeme do situácie, kedy budeme hrať streda-sobota a ja budem potrebovať všetkých hráčov. Aj dorastencov. Nebudem riešiť to, či na to niekto má. Všetci na to majú. A tú šancu dostanú všetci. Samozrejme, minutáž bude u niekoho väčšia a u niekoho menšia, ale budeme to robiť v najlepšej viere preto, aby bol tím najsilnejší. Môžem však všetkým povedať, že rotácie nebudeme robiť na základe vyhratého zápasu, ale na základe náročného štýlu hry, ktorý chceme hrať. Na to potrebujeme čerstvých hráčov.

Vladko Kukoľ

Spomínal si Jána Maleca v súvislosti s tým, že sa pre budúcnosť profiluje ako potenciálny člen realizačného tímu. Jano však v Dunajskej Strede pred celým Slovenskom ukázal, že je v skvelej forme a je pripravený chytať a stať sa jednotkou v bráne.

V prvom rade musím povedať, že máme dvoch top brankárov. Aj Samo aj Jano, sú dnes po zimnej príprave nachystaní a nastavení. Mali sme nachystané na ten dvojzápas, ktorý nás čakal – Dunajská a potom Košice, rotácie, ktoré som spomínal. Nechcel som vystreliť všetky náboje a mali sme to nachystané s realizačným tímom. Bohužiaľ pre chalanov, ktorí nenastúpili v základnej zostave, lebo nemohli ukázať svoj potenciál práve v Košiciach, kde mali nastúpiť od začiatku. Áno, výkon Jána Maleca bol veľmi dobrý. Ja o tom absolútne nepochybujem, že Jano je výborný brankár. Má dobrý prístup, je inteligentný, ale to isté môžem povedať o Samovi. Samozrejme, Samo je mladý brankár, má však obrovský potenciál. Predpokladám, že tak ako u hráčov, tak aj u brankárov to budeme rotovať a nechcem, aby si Jano myslel, že keď chytal v pohári, tak teraz v lige chytať nebude, alebo či bude jednotka, alebo nebude jednotka. S obidvoma určite rátame a to, čo platí pre hráčov, platí aj pre nich dvoch.

Po Dunajskej Strede som sa vyjadril, že okrem Jána Maleca sa mi veľmi páčil Enzo. Nestretlo sa to u všetkých s pochopením, ale myslím si, že Enzo, hoci mnoho lôpt stratí a neposunie ich ďalej, ukázal dravosť a prístup bez rešpektu na vysokej úrovni.

Ja by som to povedal takto. Na to, aby sme uspeli v Dunajskej Strede, sme potrebovali ďaleko lepší výkon z hľadiska organizácie hry v defenzíve. Tam sme si to rozobrali. No a potom potrebujete individuálne výkony na hranici svojich možností. Na hranici svojich možností zahrali v tom zápase dvaja hráči zo základu. Jano Malec a Dávid Gallovič. Zo striedajúcich hráčov sa k nim pripojil Stano Olejník, ktorý priniesol veľmi veľa pohybu, keď vystriedal Dragana. Ten „drive“ sa vtedy zmenil. Samozrejme musíme spomenúť aj Luterána, ktorý vstúpil veľmi dobre do zápasu a absolútne bez rešpektu. Tieto štyri výkony splnili nejaké kritérium. Ostatní hráči nedosiahli výkonnosť, na ktorú mali. To sa týka aj Enza. On má obrovský potenciál. Má fyzické predpoklady, je silový, rýchlostný, dynamický. U neho je tu však jedna veľmi dôležitá vec. Musí zlepšiť percento uhratých lôpt pre tím a musí mať čísla. To znamená, že musí mať ako ofenzívny hráč góly a asistencie. Musí sa zapojiť do predfinálnych a finálnych vecí a musí ich mať úspešné. Akonáhle tento faktor zlepší, stáva sa hráčom pre zahraničie. Ani nie pre slovenskú ligu, ale pre zahraničie. Na tomto spolu pracujeme pri videoanalýzach. Jano Malec všetko tlmočí a myslím, že Enzo pochopil všetky tie veci. Aj keď je tam viacej jazykov, chalani vedia, čo vlastne chceme a čo od nich vyžadujeme. Enzov potenciál je obrovský a musíme zlepšiť tieto veci.

Enzo Arevalo

Prejdime k realizáku. Ako spoločne fungujete? Ako sú veci rozdelené? Máme novú postavu na poste asistenta trénera. Je ním Čech, Martin Švestka. Predstav nám ho.

Martin Švestka je bývalý hráč Slovana, Žiliny, Olomouca, Dubnice. Tak ako si povedal, je narodený v Čechách, ale žije tu už dvadsať rokov. Tým, že tri roky som s ním spolupracoval a naše deti spolu hrávali v Trenčíne, tak sme spolu trávili čas. Robievali sme individuálne tréningy našich detí. Keď som mal možnosť si doniesť človeka, ktorý nám bude môcť pomáhať, tak som ho oslovil a jeho to zaujalo. Pozná ma, vie o čom sa bavíme, takže to bolo pre mňa veľmi ľahké. Som veľmi rád, že spolupracujeme s Jarom Belejčákom. Jaro je šéf realizačného tímu, ktorý to celé zastrešuje. Poviem to tak, že každý máme v realizačnom tíme rozdelené svoje úlohy a myslím si, že fungujeme veľmi solídne. Úlohy sú rozložené a už je to len o tom, kedy do mužstva pretavíme čo najviac automatizmov, ktoré do budúcna profesionálny futbal potrebuje. V zápase má hráč svoje úlohy, ale aj svoje automatizmy, aby bol prospešný pre tím. Musí sa podriadiť taktike a stratégii futbalu, ktorý chce naše mužstvo hrať. Toto sa nám s mladými hráčmi veľmi darí, pretože majú toho so mnou od jesene viacej zažité a skutočne idú hore. Ešte doplním, že my absolútne nepopierame najvyššie méty a ciele. Pre nás je ale momentálne  najdôležitejším naštartovanie klubu z hľadiska profesionalizmu, herného prejavu a najmä, končí to slovíčkom produkt. Ja chcem, aby boli ľudia zvedaví na to, ako ten Poprad hrá. Keď nám zatlieskajú aj hosťujúci fanúšikovia, bude to pre nás najväčšia odmena. Keď majú byť v Poprade tri tribúny prázdne, pre mňa to nemá význam. Toľko ľudí, čo chodí na futbal do Popradu, chodilo v Trnave na tréning, keď som tam hrával. Keď to do roka a pol nedokážem naplniť, tak moja misia nebude splnená. Pokiaľ však naplníme štadión, všetci vieme, čo to bude znamenať.

Jaroslav Belejčák

Produkt a profesionalita futbalu má však svoje miesto aj mimo ihriska. Niekedy je ťažké robiť našu novinársku prácu, pretože hráč nemá chuť po náročnom zápase odpovedať na otázky a venovať sa médiám. Tie však prinášajú informácie pre divákov. No a futbal sa hrá pre diváka. Zrejme aj toto spadá do pojmu produkt…

Hráč je povinný odpovedať všetkým médiám a venovať sa im. Samozrejme, pokiaľ to nebude v neprospech klubu, alebo nejde o očiernenie jeho samotného. Mediálny výkon hráča patrí k jeho profesionalite a jednoznačne s médiami treba komunikovať. Médií na Slovensku nie je extrémne veľa, takže si myslím, že aj naši hráči boli mnou zaškolení a neexistuje, aby odmietli slušné pozvanie na rozhovor po zápase, či tréningu. Médiám budú naši hráči k dispozícii, kedykoľvek, akokoľvek. Je to absolútne normálnou súčasťou tréningu alebo zápasu. Táto mediálna vec k tomu absolútne patrí a tí hráči musia komunikovať s verejnosťou, aby vedeli všetci ostatní, čo sa v tom klube deje a aký majú hráči názor a podobne.

Ako hráč si sa výdatne nadýchal prostredia najvyššej slovenskej ligy, ako tréner máš skúsenosti so svetovým futbalom, vďaka tvojmu prínosu pre individuálny tréningový proces Mareka Hamšíka, či Martina Škrteľa. V televízii sa často objavuješ ako expert, či spolukomentátor. Skús sa odosobniť z postu reformátora tohto klubu a pomenuj plusy a mínusy FK Poprad.

Poviem to takto. Je to klub s veľkým potenciálom, ktorý je momentálne využitý asi tak na 10%. Tých 90% máme na to, aby sme zlepšili klub po každej stránke. Môžeme sa zlepšiť po hernej stránke, z hľadiska marketingu, návštevnosťou fanúšikov, a to všetko je podmienené hrou. My v áčku máme byť tou vlajkovou loďou, ktorá potiahne klub k tomu, aby sme sa zlepšili ako celok. Musíme začať predávať produkt futbal. Síce sme v Dunajskej Strede neukázali celý potenciál a ani výsledkovo nám ten zápas nevyšiel, ale po tomto zápase som mal z odbornej verejnosti pozitívne referencie a okamžitý záujem o našich dvoch hráčov. To je to, na čom by sme to chceli postaviť. Ak budeme predvádzať nejaký štýl futbalu, ktorý je moderný a ktorý sa bude páčiť, potom je prirodzené, že si tie silné kluby vyberú naše súčiastky zo systému a budú ich chcieť zapracovať do svojho systému. Takto môžeme aj my pomôcť majiteľovi. Dnešný futbal je o futbalových bláznoch, ktorý z vlastných peňazí zabezpečia, že sa v niektorých mestách môže hrať futbal. Ak by si náš majiteľ zmyslel, že skončí s futbalom v Poprade, tak sa obávam, že druhá liga a určite dorastenecké ligy nemajú šancu a neviem, kde by sa to zastavilo. Ja ten klub sledujem 4 roky a bolo mi to ľúto, že pokus o ligu sa stále nepodaril. So Stanom Šestákom sme sa dohodli na tejto stratégii. Ak sa klub správne naštartuje, tak sa štadión môže do roka a pol naplniť. Tým pádom sa nejaké ciele splnia. Klub vzrastie na futbalovej mape a každý ho bude brať viac než vážne.

 

 

 

 

 

 

 

X