Vekový priemer ligy v jedenástom kole

Keď všetky kluby druhej ligy odhrali svoje jedenáste kolo, čo predstavuje už viac ako tretinu ligových zápasov, skúsil som si urobiť vekový priemer, základných zostáv 11. kola, jednotlivých mužstiev v druhej lige. Zaujímavosťou je zistenie, že tabuľkoví lídri sa opierajú o vekovo vyvážené tímy. Prvá Dubnica nastúpila v jedenástom kole s jedenástkou, ktorej vekový priemer predstavoval priemerný vek hráčov 24,09 roka. Druhá Banská Bystrica mala počas tohto kola vekovo najskúsenejšie mužstvo, ktorého priemer prestavoval číslo 28,00. Náš FK POPRAD obhajoval v 11. kole 3. priečku s kádrom vo vekovom priemere 26,00. O niečo staršia je jedenástka Skalice, ktorá sa v danom kole pohybovala z hľadiska základnej zostavy na čísle 26,55.

Zistenie teda naznačuje že tímy s vyšším vekovým priemerom panujú v tejto súťaži a tie s mladším tímom nepatria zatiaľ k ťahúňom súťaže. To sa však môže zmeniť eskalujúcimi výkonmi Žilinského Béčka. Rezerva Šošoňov nastúpila do jedenásteho kola s vekovým priemerom 20,00 a pohybuje sa na piatej priečke. Žilina je však svetlým príkladom Slovenska, pretože jej liaheň ponúka paušálne kvalitných mladých odchovancov.

Pre zaujímavosť sme sa pozreli na vekový priemer Trnavy a Slovana. Keďže ide o tímy, ktoré v poslednom období reprezentujú slovenský futbal v európskych súťažiach. Vekový priemer základnej zostavy v ich poslednom zápase Fortuna ligy (10. kolo) hrá v prospech lídrov druhej najvyššej súťaže. Slovan do posledného ligového zápasu nominoval mužstvo s vekovým priemerom 25,5 roka a Trnava s priemerom 25,81.

V prvej štvorke Fortuna ligy sú aktuálne Slovan, Žilina, Dunajská Streda a Trnava. Šošoni a DAC nastúpili v uplynulom kole práve proti sebe, keď do boja vyslali oba tímy mladíkov s vekovým priemerom 22-23 rokov.

Celkový vekový priemer základných zostáv v druhej ligy, počas jedenásteho kola dosiahol číslo  23,97. Čo je teda veková hladina, ktorá určite nepredstavuje vek kariérneho vrcholu. Ten deklarujú profesionálni futbalisti skôr okolo tridsiatky, kedy sa v ideálnom vrcholovom pomere snúbi výkonnosť, skúsenosť a emocionálna zrelosť a herná inteligencia hráčov. Dôkazom sú aj víťazi zlatej lopty. Za rok 2018 ju získal Luka Modrić vo veku 34 rokov. V roku 2017 ju vyhral 32 ročný C. Ronaldo, čím potvrdil svoj triumf, ktorý ukoristil v tejto súťaži aj o rok skôr.