fbpx

FK Poprad


Oficiálna stránka

Rozhovor so Szymonom Grucom

 

Hráčska kariéra: Grybovia Grybov, Kolejarz Stróze, Orzel Preworsk, Partizán Bardejov, FK Poprad
Obľúbený hráč: Leo Messi
Obľúbený klub: Cracovia, FC Barcelona
Obľúbená hudba: Kabát, Calvin Harris
Obľúbený film: Vykúpenie z väznice Shawshank

Szymon v prvom rade sa tešíme, že si znovu späť v zostave FK POPRAD. Ako sa cítiš po zranení a ako je na tom tvoj zdravotný stav?

Zo zranenia už hádam nič neostalo a už od začiatku prípravy som sa snažil postupne zaťažovať. Od sústredenia v Čechách to už išlo na 100% a sezónu som mohol začať v základnej zostave. Zatiaľ si to držím, trénujem a chcem hrať tak ako najlepšie viem. Jediné čo mi chýba, je asi to sebavedomie, ktoré som mal pred zranením.

Szymon Gruca - FK Poprad

Zatiaľ v zápasoch hrávaš okolo 50 minút. Vieš odhadnúť, kedy budeš pripravený na celý zápas?

Myslím si, že už som pripravený odohrať 90 minút. O tom samozrejme rozhoduje tréner. Neviem koľko zápasov dozadu, som už myslím aj odohral celé stretnutie. Fyzicky sa cítim naozaj dobre, takže teraz musím zapracovať na sebavedomí, aby to bolo aj po tejto stránke stopercentné.

Poprad a Bardejov sú veľkými rivalmi v II. lige. Ty si do Popradu prišiel práve z Bardejova. Vedel by si porovnať tieto dva kluby?

Ťažká otázka. Bardejov bol môj prvý klub na Slovensku. Hovorí sa, že všetko čo bolo v živote po prvé si bude človek pamätať. Takže Bardejov vnímam aj z tejto stránky a čo sa týka porovnania, nie je to jednoduché. FK Poprad má podmienky na to, aby futbal išiel dopredu a aby tu v nie dlhom čase bola prvá liga. Prezident a vedenie vytvárajú podmienky, pozerajú sa na mládež, na ihriská, je mnoho ďalších plánov, čoskoro bude aj tréningové ihrisko pri NTC. Ťažko je mi hovoriť, čo chýba v Bardejove, ale určite chýba práve takéto vedenie klubu a takýto prezident, ktorý by sa takto snažil a dával peniaze na to, aby všetko išlo dopredu. Ale je to pre mňa naozaj ťažké porovnávať.

Szymon Gruca - FK Poprad

Nedávno z klubu odišli tvoji kolegovia z Bardejova, Erik Streňo a Ján Zápotoka. Ste spolu aj naďalej v kontakte? Vieš o tom ako sa im darí v súčasnosti?

Môžem povedať, že to boli dobré tváre do kabíny. Držali v kabíne celé mužstvo, boli rozhodujúcimi hráčmi v kabíne. Chýbajú a mám ich rád, hrali sme spolu v Bardejove a poznáme sa dlho. Raz za čas si zavoláme. Erik je v Prešove, v lige, a prajem mu všetko najlepšie. Teším sa, že to s ním takto dopadlo a držím mu palce. Janko Zápotoka mal už nejaké problémy s chrbtom, ešte keď bol tu v Poprade, dúfam, že sa dá do poriadku a v zime si nájde dobrý klub.

Poľsko je oveľa futbalovejšou krajinou ako Slovensko, prečo si sa rozhodol rozvíjať kariéru práve na Slovensku?

Mám dobrého kamaráta s ktorým mnoho hovorím o futbale, je to skúsený človek, má asi 50 rokov. Poradil mi, že je dobrým krokom skúsiť sa ukázať na Slovensku. Možno je tu trošku jednoduchšie dostať sa hore, nie je taký tlak na to všetko a taktiež je pre mňa plusom, že mám inú koncepciu hry. V Poľsku majú radi Slovákov a naopak na Slovensku Poliakov, pretože si navzájom prinesieme iný štýl. Slovensko mi veľmi veľa dalo a ja sa to chcem pokúsiť zúžitkovať práve tu v Poprade. Cítim, že sa tu môžem rozvíjať a v tomto klube vidím budúcnosť.

Szymon Gruca - FK Poprad

V klube nájdeme vrátane teba niekoľko hráčov, ktorí prišli z rôznych krajín. Ako sa dorozumievate na tréningoch či zápasoch?

Na ihrisku stačí niekedy zakričať len jedno slovo, je to jedno v akom jazyku. Všetko to vychádza z tréningu. Dohodneme si niektoré krátke slová, ktoré stačí zakričať a už každý vie, čo sa tým myslí, takže s týmto nie je žiaden problém.

X