FK Poprad


Oficiálna stránka

PROFIL: Mikuláš Dvorožňák

MIKULÁŠ DVOROŽŇÁK – REPREZENTANT SLOVENSKA I ČESKOSLOVENSKA

Vek: 40

Hráčska kariéra: 1. FC Tatran Prešov, FK Pušovce, FK Poprad, MFK Rožňava

Obľúbený klub: AC Milan, Real Madrid

Obľúbený hráč: Paolo Maldini, Zinedine Zidane

Hudba, film: hudba mix, filmy – české komédie

Tentokrát vám prinášame rozhovor s bývalým reprezentantom Československa, Mikulášom, ktorého všetci v klube volajú jednoducho – Miki! Neustále pozitívne naladený a usmievavý tréner, ktorý minulý rok zohrával úlohu prvého asistenta u úspešných starších dorastencov. Tí nám za uplynulú sezónu dopriali množstvo radosti zo svojich úspechov. Miki však aktuálne pôsobí pri mužoch, preto sme sa rozhodli opýtať sa ho na to ako sa v novej funkcii cíti. Zároveň verím, že mi toto familiárne oslovenie na oficiálnom fóre odpustí. Dnes na slovíčko s Mikim Dvorožňákom.

V tvojej hráčskej futbalovej kariére svieti niekoľko zaujímavých klubov. Jedným z nich je napríklad 1. FC Tatran Prešov. Skús nám priblížiť svoju futbalovú cestu a prezraď nám, na čo si najradšej spomínaš z tých najaktívnejších hráčskych čias a na čo si najviac hrdý?

S futbalom som začínal ako každý malý chlapec vonku na sídlisku s kamarátmi, kde sme trávili väčšinu voľného času. Následne po otvorení futbalových tried na základnej škole, som sa rozhodol, že pôjdem týmto smerom a prešiel som všetkými žiackymi kategóriami v klube Tatrana Prešov. V dorasteneckom veku sme sa v kategórii mladšieho dorastu stali majstrami ČSFR a v kategórii staršieho dorastu majstrami SR. V tomto období som obliekal aj reprezentačný dres Československa a neskôr Slovenska, na čo doteraz veľmi rád spomínam. Po prechode k mužstvu dospelých som v kádri „A“ mužstva Tatrana bojoval o svoje miesto, čo sa mi aj darilo a nebyť neskorších zdravotných problémov, mohlo to byť oveľa zaujímavejšie. Som veľmi rád, že som mohol hrať v mužstve s takými hráčmi ako bol Miro Seman, Vlado Zvara, Stano Varga, Marek Špilár a ďalší. V reprezentačnej „dvadsaťjednotke“ som naskočil do troch zápasov po boku ďalších skvelých hráčov ako Samo Slovák, Igor Demo, Silárd Németh, Martin Ševela a ďalších.

Len nedávno si v FK POPRAD postúpil ako tréner o kategóriu vyššie. Minulý rok si sa ako asistent pána Kocha staral o dorast a dnes si ako druhý asistent pri „áčku.“ V čom je táto nová práca iná?

Vedenie klubu ma v marci oslovilo na spoluprácu s trénerom Kochom v kategórii U 19. Dotiahli sme to až do baráže o 1. ligu, kde ako všetci vieme, sme neuspeli v zápase proti Ružomberku. Práca pri mládeži je iná v tom, že im vštepujeme základné futbalové prvky, kým u hráčov dospelých máme viac pripravených jednotlivcov, no treba vytvoriť celok, ktorý bude fungovať.

Na áčko je momentálne určite vyvíjaný tlak ohľadne výsledkov. Klub chce vyhrávať a vzhľadom na rozpočet a podmienky má veľmi ambiciózne plány. Zatiaľ to však nejde úplne podľa predstáv a hoci dokážeme skórovať i brániť, herný prejav zatiaľ nie je ideálny. Ako to vnímaš ty?

Vzhľadom na ambície a podmienky v klube  vnímam tlak vedenia a okolia ako opodstatnený, všetci by videli najradšej pekný futbal s našimi víťazstvami. V lete však bola výrazná obmena kádra a je zrejmé, že nájsť to správne vyváženie mužstva nie je jednoduché. Pracujeme na tom každým dňom poctivo a verím, že to bude iba lepšie v nasledujúcich stretnutiach.

Ako som už spomenul v predošlej otázke, si čerstvým asistentom trénera pri mužstve mužov. Vedel si o tejto príležitosti už skôr, alebo ťa ponuka prekvapila?

Čo sa týka mojej pozície v klube, bol som prekvapený, čo mi vedenie ponúklo, no zároveň rád, že tu môžem pracovať a napredovať v trénerskej práci.

Prezraď nám aj niečo zo svojho súkromia. Ako tráviš svoj voľný čas a čo je pre teba najlepším relaxom?

Svoj voľný čas trávim aktívne, ak to počasie dovolí, zájdem do blízkych Tatier, či na korčuliach do neďalekého Svitu. V zime rád lyžujem, celoročne zase s kamarátmi súperím na tenisových kurtoch.

Miki ďakujem ti za rozhovor a želám mnoho úspechov v tvoje trénerskej role.