PROFIL: Joseph Lungu

„Slovensko je moja prvá krajina v zahraničí, kde hrám futbal. “

Joseph, pochádzaš z africkej Zambie. Prečo si sa rozhodol prísť práve na Slovensko? Skúšal si aj iné krajiny?
Na Slovensko som prišiel, pretože som chcel hrať profesionálny futbal a spoznať tunajší štýl futbalu. Tu je to na vyššej úrovni, pokročilejšie. Slovensko je  moja prvá krajina v zahraničí, kde hrám futbal.

Aké sú hlavné rozdiely medzi futbalom v  Zambii a na Slovensku?
Hlavným rozdielom je vyspelosť a úroveň tunajšieho futbalu, ktorý je koučovaný profesionálnymi trénermi. U nás je to iné. Máme síce mnoho talentovaných hráčov no  chýba nám profesionalita a  prístup.

Čo hovoríš na tunajších ľudí, krajinu?
Ľudia sú veľmi priateľskí, dopomáhajú mi k tomu, aby som sa mohol cítiť ako  doma. Atmosféra v  klube je  skvelá. Najväčšou výzvou po príchode na  Slovensko bola komunikácia, pretože som vôbec nerozumel slovenčine a  odlišné je taktiež počasie, v zimných mesiacoch je tu príliš veľká zima.

Afrika je známa tým, že bojuje s  mnohými problémami ako chudoba a hlad… To ovplyvňuje mnoho a určite aj podmienky pre šport, či samotný futbal.
Podmienky pre futbal nie sú veľmi dobré a len pár štátov Afriky je schopných venovať sa futbalu naplno. Je pravdou, že veľa krajín má u nás veľké problémy s  chudobou a hladom, čo je veľkou výzvou pre spoločnosť. Pokiaľ ide o  futbal, väčšina hráčov hrá futbal aby si  mohla dovoliť živobytie.

Aké sú tvoje futbalové sny?
Mojim najväčším snom je hrať v najväčších kluboch napríklad v anglickej najvyššej lige – Premiere league, alebo v najvyššej španielskej lige – La Lige. Chcem na sebe pracovať a  podávať dobré výkony, ešte stále môžem futbalovo rásť

Lukáš Marhefka