fbpx

FK Poprad


Oficiálna stránka

Vzhľadom na niektoré medializované informácie ohľadne FK POPRAD sme sa rozhodli poskytnúť verejnosti náš uhol pohľadu. Hneď na úvod – áno, FK POPRAD nezažíva svoje najlepšie obdobie a ekonomická situácia je vážna rovnako ako v niekoľkých ďalších profesionálnych slovenských športových  kluboch. Vzhľadom na trend tuzemského futbalu, či športu a jeho rentabilitu však nejde o nič, s čím by sa nestretli aj slávnejšie značky a kluby ako je ten náš. V našich štruktúrach sa nachádzajú tréneri a hráči, ktorí v minulosti v iných kluboch zažili ďaleko turbulentnejšie časy a preto FK POPRAD férovo priznáva farbu, no zároveň poukazuje na naliehavú situáciu aj v mnohých iných kluboch na slovenskom športovom fóre.

Treba si uvedomiť, že nie všetko, čo sa píše v médiách alebo rozoberá v komentároch na sociálnych sieťach, je pravda.  Zvlášť nás mrzí, že sa novinár, ktorý sa podpísal pod článok v denníku Šport, nesnažil získať aj stanovisko vedenia klubu, aby tak mohol čitateľom poskytnúť objektívne informácie. Toto jeho rozhodnutie samozrejme rešpektujeme a zároveň chceme oznámiť, že sa klub nemieni, či už cez médiá alebo sociálne siete, nechať zaťahovať do debát a dohadovaní ako to vlastne celé v klube a s hráčmi je a takto podporovať mediálne kauzy. Verejnosť môžeme ubezpečiť, že ku všetkým problémom v klube pristupujeme zodpovedne a riešime ich interne. Zároveň chceme prehlásiť, že NIKDY z klubu neodišli hráči ani tréneri preto, lebo sa odvážili „ozvať sa“. Všetky odchody hráčov či trénerov mali svoje objektívne dôvody, ktoré nebudeme rozoberať na verejnosti, pretože mnohí z našich odídencov sa snažia ďalej pôsobiť vo futbale. Sú to naše interné záležitosti.

Dôležité však je, že FK POPRAD funguje a pracuje ďalej, síce v úspornejšom režime, no v snahe ustáť náročnú situáciu. Vážime si všetkých, ktorí sa nám v týchto náročných časoch snažia pomôcť a chceme poďakovať dodávateľom a spolupracovníkom, ktorí klubu pomáhajú aj naďalej bez nároku na odplatu. Tento prístup si prezident klubu vysoko cení a plne si uvedomuje vážnosť situácie, ale i vzrastajúce pochopenie od okolia, ktoré je v mnohých prípadoch svojím prístupom ochotné napomôcť reštartu.

FK POPRAD bol dlhodobo klubom, ktorý poskytoval ľuďom, vzhľadom na slovenské pomery, nadštandardné podmienky pre svoju realizáciu. Snažili sme sa zabezpečiť vysoký komfort naprieč celým spektrom kategórií, ktoré klub zastrešuje. Voči destabilizácii podnikateľských aktivít však nie je imúnny azda nikto, kto rešpektuje zákonité trhové prostredie a tak klub priznáva, že bez zaužívanej dávky sponzoringu od kľúčového a historicky najsilnejšieho sponzora, zažíva náročné obdobie. Táto situácia nás mrzí, no neustále hľadáme riešenie ako to zvládnuť. Preto sa obraciame aj na širokú verejnosť a podnikateľov v našom regióne.

Teraz vašu pomoc potrebujeme ešte viac ako inokedy.

FK Poprad U19

Ďakujeme mestu Poprad a primátorovi Antonovi Dankovi, ktorý zohral dôležitú úlohu pri urýchlenom uvoľnení dotácie pre klub, vzhľadom na náročnú situáciu súvisiacu s črtajúcou sa krízou v dôsledku pandémie. FK POPRAD si vysoko cení aj aktivity a podporu donorov a priateľov klubu – Pavla Ovšonku, Alexeja Beljajeva, Ivana Ondka, Petra Štrbiana a všetkých podnikateľov pravidelne prispievajúcich v združení PRE FUTBAL, o. z., ktoré dlhodobo patrí medzi sponzorov klubu.

Teraz snáď pár riadkov pre úvahu. Oželieť tento ročník znamená pre mnohých zisk času pre riešenie ekonomických ťažkostí. FK POPRAD preto otvorene priznáva, že nám bude vyhovovať, keď sa ročník nedohrá, aj napriek tomu, že patríme k tým, ktorí stoja v tabuľke na zaujímavom mieste. Na druhej strane, nie je vylúčené, že sa nájde aj niekoľko klubov, ktoré sú pripravené ročníky dokončiť a sú aj také, ktoré to mali výborne našliapnuté a právom sa hnevajú. V tejto dobe je to pochopiteľné. V tejto dobe sa snažíme chápať fabriky, pretože trh sa spomalil, snažíme sa chápať školstvo, lebo deti sú budúcnosť, snažíme sa chápať zdravotníctvo, lebo nám zachraňuje životy, snažíme sa chápať umelcov a kultúru, pretože aj tam sú zamestnané tisíce ľudí, ktorí okamžite, zo dňa na deň ostali bez práce, rovnako ako mnohé ďalšie odvetvia. Otázka však znie. Snažíme sa chápať aj futbal?

Som v tomto klube 5 rokov a treba povedať, že drvivá väčšina času stráveného v ňom bola fantastická. Nie vďaka podpore štátu voči športu, nie vďaka pomoci príslušných inštitúcií, ale vďaka záujmu človeka zo súkromného sektora, ktorý do futbalu v Poprade nalial viac 5 miliónov eur. Na tomto mieste si opäť položme otázku: Kde by sa slovenský šport nachádzal bez lievika zo súkromného sektora? V krčme by som odpovedal asi pejoratívne, ale tu stačí povedať, že by bol hlboko pod ryskou udržateľnosti.

Roman Dvorčák_prezident FK Poprad

Profesionálni športovci sú nevyhnutne napojení na súkromný sektor, ktorý však nie je neustálym garantom pečených holubov. O tom, že všetky tímy FK POPRAD, okrem áčka, hrajú najvyššiu ligu a mužov od toho delilo asi 10 minút, je škoda hovoriť a progres je asi zbytočné dookola omieľať, lebo kto si ho nevšimol, má rúško aj na očiach. Téma je o inom. Netvárme sa, že kríza sa futbalu týkať nebude. Myslím si, že futbal prefacká viac ako kedykoľvek pred tým. Ak má ťažkosti mnoho odvetví okolo nás, futbal to bude stáť milióny eur. Pretože ťažkosti v ekonomike znamenajú ťažkosti pre tých, ktorí to tu platia. A práve tí si v ťažkých časoch zlížu dešpekt…

Aj na FK POPRAD doľahli časy, ktoré nie sú jednoduché. Situácia bola turbulentná už pred rokom, no podarilo sa ju čiastočne konsolidovať. Príchod krízy však nedoprial potrebnú pohodu a tak je pochopiteľné, že ku sponzoringu nedochádza a možno v najbližšej dobe ani nebude dochádzať v takej miere, ako tomu bolo v minulosti. Je však dôležité povedať, že FK POPRAD je občianske združenie a je teda neziskovkou, takže sponzoring sú milodary. Tých naliala spoločnosť RITRO do futbalu v historickom množstve. Dnes je však situácia zložitá a toto nie je len o FK POPRAD. Aj ten, kto sa doposiaľ mohol deliť s peniazmi, môže mať v tejto dobe objektívne a preukázateľné dôvody k tomu, aby kohútik priškrtil.

Futbal sa nachádza v jame levovej a ťah je na príslušných inštitúciách. Kým bolo dobre, veľký futbal na Slovensku ťahal súkromný sektor, keď prišiel mráz na firmy, ktoré nemôžu v tomto čase v rozšafnej miere ťahať tak ako predtým, je dôležité hľadať riešenie.

FK POPRAD uvíta, ak druhá liga sa nedohrá. A vnímame to ako pozitívum, ktoré nám pomôže získať čas, ktorý investujeme do riešenia situácie. Sme v období, kedy futbal potrebuje pochopenie, rovnako ako celá táto zložitá situácia.

Mrzí nás to, čo sa deje nie len nám, ale aj ľuďom i iných odvetviach. Tento klub zažil fantastické obdobie, aké by si priali zažiť všetky športové značky na slovenskom športovom fóre. Zažíva však aj obdobie, ktorým si už prešli aj tie najväčšie slovenské kluby a stále sú tu a víťazia.

Pády nepatria len do tabuľky, ale aj do života. Dôležité je vstať a ísť ďalej. O to sa usilujeme. Dajte nám dôveru a čas.

Lukáš Marhefka

 

X