fbpx

FK Poprad


Oficiálna stránka

Áčko trošku vychladlo, problematický záver jesennej časti pomaly zachádza za horizont a treba sa otočiť na druhú stranu a očakávať nový príchod sezónneho seriálu. Pre takéto momenty je dobré si na bilancovanie vybrať niekoho, kto má u fanúšikov rešpekt a v kabíne dôležité miesto. Práve preto som sa rozhodol položiť pár otázok Jánovi Malecovi. 

Najvýraznejšou udalosťou konca jesennej časti bol koniec doterajšieho hlavného trénera. Aký bol pre teba odchod Mareka Petruša? 

Pre mňa osobne je Marek Petruš jeden fantastický tréner, ktorý si svoju prácu robil precízne. Mal výborné tréningy, do ktorých vstupoval, keď niečo nebolo  podľa jeho predstáv. Svojím typickým temperamentom upozorňoval na chyby a spôsob, ktorým to prezentoval, pôsobil nielen na mňa veľmi motivačne. Podľa môjho názoru, jeho trénerské a naše hráčske schopnosti odzrkadľovalo prvých 10 kôl, no potom akoby sme stratili šťastie? Formu? Z toho dôvodu ma aj jeho odchod mrzí. Zodpovednosť za následné neúspešné kolá niesol tréner. Treba ale dodať, že svoju mieru viny nesieme aj my všetci hráči, pretože my sme aktérmi na ihrisku. Za to, čo nás naučil a za jeho vplyv pre mužstvo by som sa mu rád aj touto cestou v mene celej kabíny rád poďakoval.

Marek nás doviedol pred bránu najvyššej ligy, no žiaden tréner aj napriek svojím kvalitám neostáva v žiadnom klube večne, príkladom je svetový futbal. Občas je trénerská realita ako na hojdačke. Dá sa toto remeslo považovať za spojené s takmer dennou neistotou?

Každý tréner raz skončí…  Pamätám si tie slová od jedného trénera a sú pravdivé. Stačí zopár nepodarených výsledkov a futbalová verejnosť  to môže vnímať všelijako. Áno, z toho sa dá usúdiť, že trénerská kariéra je veľmi vrtká. Taký je proste futbal. Určite je krásne, keď môže tréner pracovať s mužstvom dlhšie obdobie a dokáže napevno vštepiť svoje myšlienky, svoju filozofiu v dlhšom časovom horizonte. Bez ohľadu na to, či je tréner kratšie alebo dlhšie pri mužstve, určite zanechá svoju pečať v hráčoch, ktorá s nimi pôjde ďalej.

Ján Malec – FK POPRAD

Sme klub, ktorý už tretiu sezónu patrí k lídrom druhej ligy. Nevieme však nepretržite valcovať, ako napríklad Pohronie v minulej sezóne, či VSS vo svojej poslednej sezóne. Čo nám chýba?

Áno, patríme medzi viacerích lídrov druhej ligy. Oveľa krajšie by bolo mať toľko bodov, aby sme boli na špici. Som maximalista, to je moja túžba, ale ešte nie je koniec sezóny. Keďže teraz nie sme takým jednoznačným lídrom, tak to svedčí o vyrovnanosti druhej ligy a kvalite ostatných tímov. Čo nám chýba, aby sme niektoré zápasy zvládali lepšie? Keď si predstavím, ako sme niektoré zápasy nezvládli, kde sme mali dať gól a sme nedali, kde sme dostali gól a sme nemali dostať, tak mi z toho vychádza, že sme niečo ako hráči podcenili, či už v agresivite, v súbojoch, či v chladnokrvnosti v zakončení alebo vo väčšom pokoji vo vypätých situáciách. Každý vyhratý zápas sa rodí ťažko, preto vydreté 3 body si treba v ďalšom zápase uchrániť za každú cenu. Nech to stojí síl koľko chce, veď potom prídu dni na regeneráciu. Tak sa buduje sebavedomie – obetavosťou, oddanosťou, pokorou, túžbou a samozrejme s patričnou kvalitou.

V klube máme domácich hráčov, legionárov, cudzincov. Aj na teba sa občas fanúšikovia, napríklad v Senici, pozerali ako na nechceného len preto, že nie si domáci? Prečo fanúšik pozerá na hostí v našich farbách cez prsty?

Mať svojho domáceho hráča je fantastické. Niekedy jednoducho toľko hráčov k dispozícii nie je, preto za našich hráčov by som jednoznačne bral aj hráčov z iných regiónov, ktorých si dokážeme v klube vychovať. Pri mládeži ich učíme príslušnosť ku klubovej identite a vzťahu ku klubu. Pokiaľ meradlom je kvalita, tak je to pre klub dobrá predikcia pre napredovanie. V Senici a ani v ďalších kluboch, v ktorých som pôsobil, som nikdy nepocítil, či už zo strany klubu, alebo zo strany fanúšikov nejaké zazeranie cez prsty. Čo sa týka A-mužstva, tak vždy pri skladbe mužstva sa pozerá na kvalitu. Chceme ju mať čo najvyššiu možnú a či už sme v ňom Popradčania, Španieli, Brazílčania, Česi, Ukrajinci, tak všetci tvoríme jedno mužstvo FK POPRAD. Veď predsa nosíme jeden znak na hrudi a treba si uvedomiť, že každý z týchto hráčov ťahá za jeden koniec povrazu a očakáva, že náš fanúšik ťahá za rovnaký koniec. Nemôže byť predsa toto dôvod na negatívne reakcie smerom ku klubu. Fanúšik tvorí veľmi dôležitú súčasť v klube a nám na ňom záleží. K úspechu sú potrební aj fanúšikovia.

Ján Malec - FK Poprad

Slovensko postráda vo futbale veľmi dôležitú vlastnosť – schopnosť kultúrneho správania. Vzal by si dieťa dnes na štadión? Čo musíme zmeniť?

Odpoviem trošku inak. Áno, vzal a prehovoril by som aj známych, nech idú s deťmi na futbal a tým by sme vplývali na ľudí, ktorí si prídu na futbal hlasno zanadávať, aby si uvedomili, že vedľa seba majú malé deti. Možno by ich to trochu schladilo. U nás v Poprade na štadióne vidieť veľa rodičov s deťmi, takže pre tých menej kultúrnejších najvyšší čas si položiť otázku: Akým príkladom pri fanúškovaní vlastne idem? A na druhej strane, aj deti vedia urobiť krásnu atmosféru, tak ako tomu bolo v našom poslednom domácom zápase s Podbrezovou.

Od jari nie je priestor na sklamania, ak chceme ísť do ligy. Je toto mužstvo mentálne pripravené nepretržite vkladať do zápasov hraničné maximum?

Teraz je dôležité si poriadne oddýchnuť aj po mentálnej stránke a  vychutnať si Vianoce, rodinu a to všetko nech nás pozitívne naladí na 8. január, kedy začíname prípravu. Nech sme oddaní urobiť v jarnej časti maximum a ešte niečo navyše k tomu. Máme spoločný cieľ, klub-hráči-fanúšikovia.

Ján Malec - FK Poprad
Ján Malec z FK Poprad odovzdáva skúsenosti svojim nasledovníkom
X