Futbal a homo sapiens

Po našej tesnej prehre so Žilinou, ktorá sa udiala minulý týždeň, som sa stretol s komentármi niektorých mojich známych, ktorí si ma občas, keď Poprad prehrá, zvyknú doberať a hrdinsky konštatujú naplnenie svojich očakávaní. Keď však vyhrávame, čo sa už tretiu sezónu väčšinou stáva, vtedy mlčia, alebo varujú, že ešte nie je všetkým dňom koniec…

Nuž, sú fanúšikovia a sú pseudofanúšikovia. Keď sme prehrali so Žilinou, neuznávali kvalitu súpera, ale konštatovali naše zlyhanie. Áno, nepodarilo sa nám využiť šance a v tom zlyhanie pripúšťam. Výhra mladej a talentovanej Žiliny sa však zrodila po góle, ktorý padol súperovi tak trošku ako pečený holub, iste, našou chybou. Nič to však nemení na fakte, že títo mladí futbalisti Žiliny sú výkladnou skriňou mladíckej krvi druhej ligy.

FK Poprad - Denis Jančo

Žilina však o týždeň na to, teda včera, uštedrila Skalici štyri góly a vyhrala 4:2. Vtedy boli moji známi pripravení povedať: „Tá Žilina je fakt dobrá, keď silnej Skalici dala štvorku.“ Nepodarilo sa im pochopiť to po našom zápase so Žilinou, ale až vtedy, keď nemohli konštatovať naše zlyhanie. Skrátka, sú zápasy, ktorým chýba málo na to, aby sa zlomili v náš prospech a práve vtedy ma mrzia reakcie okruhu ľudí, ktorí sa predo mnou radi nechajú počuť o tom, ako sme to nezvládli. Keď však vyhráme, nepovedia nič alebo skonštatujú povinné víťazstvo. Ale takto to nefunguje. Lopta je guľatá a vyhrať chcú vždy dvaja! My v Poprade vyhrávame často a preto sme štyri body od prvého miesta. Tento argument však občas na mojich futbalových skeptikov neplatí. Nebaví ma rozprávať sa s tými, ktorí gerojsky hodnotia len jednu stránku veci. Nebaví ma rozprávať sa s nimi, keď hovoria neúctivo o legionároch v našich radoch. Že či na Slovensku nemáme dostatok Slovákov? Ja sa potom pýtam, prečo hrá Lobotka v Španielsku, či tam nemajú dostatok Španielov… Tí istí, ktorí spúšťajú národniarsku demonštráciu kvôli cudzincom v tíme, idú po zápase do stávkovej a vsadia na to, že Hamšík strelí gól niekde v ďalekej krajine. Nerozumiem. Ja sa vždy teším z Lobotku či z Hamšíka a iných, pretože nám dávajú možnosť byť na nich hrdí. Prečo sa aj my nevieme tešiť z toho, že naše kluby a krajina je atraktívna pre cudzincov? Prečo nám to stále vadí? Veď keď si našich chalanov vyberú špičkové zahraničné kluby, tak sa z toho veľmi tešíme… Keď sa o tom snažím hovoriť so svojimi futbalo-skeptikmi, zisťujem, že dva a dva občas nie sú štyri.

Po tom, ako sme dnes vyhrali v Šamoríne a dokázali sme sa otriasť z nevydarených týždňov mi opäť ktosi povedal, že máme štastie, že sme opäť v hre. Nerozumiem. Veď tento klub je v hre už tri roky! Občas strácam chuť vysvetľovať… Prichádzam na to, že niekedy téma futbal vo svete homo sapiens nemá logiku. Prial by som si, aby sa o futbale hovorilo s trošku väčšou úctou a ohľadom na množstvo skutočností. Mrzí ma, keď musím niekedy daromne vysvetľovať, že minca má už od svojho počiatku vždy dve strany. Na druhej strane si však uvedomujem, že tento klub je pre verejnosť zaujímavý, pretože ľudia ho sledujú a či mu fandia alebo nie, čoraz viac si uvedomujú jeho prítomnosť na futbalovej mape. FK POPRAD je futbalovou nádejou pre celý región a verím, že homo sapiens to dokáže prijať.