FK Poprad


Oficiálna stránka

PROFIL: Martin Lipčák

MARTIN LIPČÁK: „Poprad má na to, aby sa stal kvalitným a konkurencie schopným klubom.“

Hráčska kariéra: 1. FC Košice, OZETA Dukla Trenčín, FC Artmedia Petržalka, Spartak Trnava, ZTE Zalaegerseg (1. maďarská liga), Fotbal Třinec, MFK OKD Karviná (2. česká liga)

Trénerská kariéra: Fotbal Třinec – tréner brankárov U17, U19, MFK OKD Karviná – tréner brankárov U19, „A“ mužstvo, FK Haniska – seniorské mužstvo, FK POPRAD – seniorské mužstvo.

Obľúbený klub: Real Madrid

Obľúbený hráč: Christiano Ronaldo

Obľúbená hudba: Elán

Martin, pri pohľade na Vašu futbalovú kariéru si nejeden futbalista praje zažiť niečo podobné z toho čo sa podarilo Vám. Vyhrali ste Slovenský pohár, reprezentovali ste Slovensko na olympijských hrách v Sydney, boli ste súčasťou významných klubov doma i v zahraničí, patrili ste do TOP slovenskej jedenástky v roku 2001. Do Popradu teda prinášate veľké skúsenosti a nepochybne aj kvalitu. Čím si Vás získal práve FK POPRAD? 

Získal si ma tým, že je to klub, ktorý pracuje na profi úrovni, na čo som bol aj zvyknutý a ďalej tým, že sa tento klub chce posúvať vyššie a má ambície. Som rád, že som tu a môžem svojimi skúsenosťami tomuto klubu pomôcť.

 Vaše meno je spájané aj so slávnou Artmediou Petržalka. No v roku 2005 ste odišli do Spartaka Trnava a to práve v sezóne, keď sa Artmedii podarilo prebojovať do skupinovej fázy Ligy Majstrov. Neľutovali ste niekedy ten prestup, ktorý sa udial tesne pred tou najslávnejšou érou Petržalky? 

Určite som to s odstupom času trošku ľutoval, že som z Petržalky odišiel. V tej dobe som však nechytával a preto som sa rozhodol pre zmenu klubu, aby som bol v bránke pravidelne. Trnava potrebovala brankára a ja som na ich ponuku prikývol. Nikto vtedy nemohol vedieť, že Petržalke sa bude takto skvelo dariť.

 V FK POPRAD ste trénerom brankárov. Ako hodnotíte kvality a prácu našej brankárskej trojice Malec – Huszárik – Knurovský?

Jano Malec s Robom Huszárikom sú vyrovnaní brankári, ktorí už majú niečo odchytané. Vedia, že potrebujú kvalitný tréning pre svoj výkonnostný rast. Adrián Knurovský je zase mladý talentovaný brankár, ktorý pri kvalitnom tréningovom procese môže výkonnostne napredovať a tvoriť konkurenciu Malecovi a Huszárikovi.

Skúste nám prosím v skratke popísať tréningový proces brankárov. Čo  je najdôležitejšou výbavou každého kvalitného brankára?

Brankári sú samostatná jednotka. A tým sú aj ich tréningy odlišné. Proces tréningu brankára sa zameriava na obratnosť, výbušnosť, dynamiku a hlavne techniku chytania.

Aká je úloha brankára v zápasovej psychológii mužstva a akým iným spôsobom môže brankár mužstvu pomáhať, či riadiť ho? 

Ak to vezmem s nadhľadom, tak jeho úlohou je samozrejme nedostať gól 🙂 Každý brankár je iný a inak dokáže vplývať na mužstvo. Myslím si, že podstatou je, aby mužstvo cítili istotu od brankára a aby hráči vedeli, že sa môžu na neho v zápasoch spoľahnúť.

Vo svojej kariére ste okúsili rôzne špičkové a vrcholové tímy. FK POPRAD má ambíciu byť vysokokvalitným klubom na celoštátnej úrovni. Určite viete ohodnotiť na akej ceste je momentálne tento klub a v čom sú jeho silné, či slabé stránky. 

Poprad má na to, aby sa stal kvalitným a konkurencie schopným klubom. Samozrejme, že to nepôjde z večera na ráno a tá cesta je dlhá. Myslím si však, že ľudia, ktorí sú v klube, robia všetko pre to, aby bol raz FK Poprad zreteľným miestom na ligovej mape Slovenska.